لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

نخست وزیر پیشین پاکستان و خانواده‌اش به جرم فساد مالی به زندان محکوم شدند


نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان و مریم دختر او - آرشیو
نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان و مریم دختر او - آرشیو

دادگاهی در اسلام آباد روز جمعه نواز شریف نخست وزیر پاکستان را، به جرم فساد مالی مرتبط با خرید یک خانه در محله اعیان نشین لندن توسط خانواده او، به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حکم زندان آقای شریف ۶۸ ساله که به طور غیابی صادر شده است، یک ضربه سنگین به حزب متبوع او پیش از انتخابات ۲۵ ژوئیه محسوب می‌شود.

نواز شریف یکی از سیاستمداران برجسته پاکستان است که در طول چهار دهه گذشته در بالاترین سطوح سیاسی و اجرایی حضور فعال داشته و سه بار به مقام نخست وزیری رسیده است.

وی در حال حاضر در لندن به سر می‌برد و به گفته یکی از نزدیکان سیاسی او قصد دارد برای فرجام خواهی به پاکستان باز گردد؛ هر چند احتمال بازداشت او در بدو ورود وجود دارد.

آقای شریف و همسرش کلثوم، که مبتلا به سرطان است، در حال حاضر برای ادامه درمان در بریتانیا هستند.

دادگاه دختر نواز شریف، مریم، و همسر او محمد صفدر را نیز به ترتیب به هفت و یک سال زندان محکوم کرده است. از دختر نواز شریف به عنوان «وارث سیاسی» او یاد می‌شود.

به این تریب مریم احتمالا برای انتخابات آتی رد صلاحیت خواهد شد. پدر او، نواز شریف، هم اواخر فروردین ماه از سوی دادگاه برای همیشه از شرکت در انتخابات محروم شده بود.

نواز شریف و دخترش، که پیشتر به پرداخت جریمه نقدی و رد ملک خریداری شده در لندن نیز محکوم شده‌اند، پیش از این بارها اتهام فساد مالی مطرح شده علیه خود را رد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG