لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

میانجیگری پاکستان بین ایران و عربستان در ریاض؛ فرانسه هم پیشقدم شد


نخست وزیر پاکستان برای میانجیگری بین دو کشور به عربستان سفر کرده است.
نخست وزیر پاکستان برای میانجیگری بین دو کشور به عربستان سفر کرده است.

با بالا گرفتن تنش‌ها میان عربستان سعودی و ایران، پاکستان در تلاش است تا میان دو کشور میانجیگری کند. همزمان وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که پاریس قصد دارد از افزایش تنش‌ها بین تهران و ریاض جلوگیری کند.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان روز دوشنبه به ریاض رفت و قرار است پس از دیدار و گفتگو با مقام های سعودی، روز سه شنبه با هیات همراه خود عازم تهران شود.

عربستان سعودی، ایران را به مداخله در امور کشور‌های منطقه، از جمله لبنان، عراق، سوریه، بحرین و یمن متهم می‌کند و از توافق هسته‌ای ایران با قدرت های جهانی ناخشنود است. پیشتر دولت های ژاپن، روسیه و عراق نیز پیشنهاد میانجیگری داده بودند.

ژنرال رحیل شریف رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح پاکستان نیز نواز شریف را در سفر به ریاض و تهران همراهی می‌کند.

هدف اعلام شده دولت پاکستان میانجیگری میان دو کشور همسایه است که به دلیل یک رشته اختلاف های منطقه‌ای و حمله به سفارتخانه و کنسولگری عربستان سعودی در تهران و مشهد، رابطه دیپلماتیک شان از سوی عربستان قطع شده است.

وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای به مناسبت سفر نخست وزیر این کشور، خواهان رفع تنش‌های دو کشور مهم اسلامی منطقه شده و گفته به خاطر حفظ وحدت مسلمانان در این دوران پر چالش اختلاف‌هایشان را از راه گفتگو حل کنند.

پاکستان مناسبات گرم و صمیمانه‌ای با عربستان سعودی دارد و از کمک‌های مالی این کشور بهره می‌گیرد. اخیرا نیز معاون ولیعهد سعودی و همچنین وزیر امور خارجه این کشور از اسلام آباد دیدن کردند.

همچنین نواز شریف در پی کودتای نظامی دهه پیش و برکناری از قدرت، دوران تبعید خود را به عنوان مهمان، در عربستان سعودی گذراند.

هرچند پاکستان حاضر نشد به ائتلاف عربی به رهبری ریاض در جنگ یمن بپیوندد، اما رابطه اش با ایران هم فراز و نشیب هایی داشته است؛ با این حال، پاکستان خواستار خرید گاز ایران از طریق خط لوله‌ای است که تا مرز آن کشور کشیده شده است.

میانجیگری فرانسه

فرانسه نیز اعلام کرده است که قصد دارد از افزایش تنش‌ها بین ایران و عربستان سعودی جلوگیری و به عادی شدن روابط بین این دو قدرت بزرگ خاور میانه کمک کند.

با این حال، روز دوشنبه لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، حین بازدید از ابوظبی گفت که کشورش بر مواضع خاص خود پافشاری می‌کند.

به گفته او "فرانسه به عنوان یک کشور مستقل و صلح‌جو، تلاش می‌کند از افزایش تنش بین تهران و ریاض جلوگیری کند، زیرا تنش فزاینده به نفع هیچکس نیست. اما ضمن گفتگو با دیگران، از مواضعمان که به سود امنیت و صلح است، کوتاه نخواهیم آمد."

XS
SM
MD
LG