لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

پاکستان یک هندی را به جاسوسی متهم کرد؛ عضو نیروی دریایی یا تاجری در چابهار؟


در حالی که پاکستان یک شهروند هندی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است، هند با رد این اتهام، شهروند خود را تاجری فعال در بندر چابهار معرفی کرده است.

پاکستان روز ۲۶ مارس یک افسر نیروی دریایی هند را که گفته شد در ایالت بلوچستان اقدام به جاسوسی علیه پاکستان می کرد بازداشت کرد.

در ویدیویی که از سوی مقامات پاکستانی منتشر شده است، کول بهوشان یاداو، یک شهروند هندی اعتراف کرد که برای سازمان اطلاعات هند کار می‌کند و در عین حال عضو نیروی دریایی هند است.

وزیر امور داخلی ایالت بلوچستان در شهر کویته مرکز این ایالت گفته است شخص بازداشت شده در بسیاری از عملیات تروریستی و اقدامات فرقه گرایانه در ایالت بلوچستان دست داشته و بازداشت او ثابت کرد که هند در ناآرامی های ایالت بلوچستان دخالت دارد.

وزارت خارجه هند اما در بیانیه‌ای با انتقاد از نبود دسترسی کنسولی به این شهروند هندی نوشته است این اتهامات هیچ پایه و اساسی ندارد و مشخص نیست این ویدئو در چه شرایطی از این افسر هندی گرفته شده است.

وزارت خارجه هند اعلام کرده که آقای یاداو در ایران به تجارت مشغول بوده و از آنجا ربوده شده و به پاکستان فرستاده شده است.

ایران تاکنون واکنشی به انتشار این اخبار نشان نداده است.

سایت هندوستان تایمز نیز نوشته که این شهروند هندی، تاجری در چابهار بوده و بازداشت او ممکن است با سرمایه گذاری‌های تجاری هند در بندر چابهار ایران، که نگرانی پاکستان را به همراه داشته در ارتباط باشد.

هند به تازگی با دولت ایران برای توسعه بهبود امکانات بندر چابهار توافق امضا کرده و از طریق چابهار می‌تواند با دور زدن پاکستان، مستقیما راه ارتباطی با افغانستان و سایر کشورهای آسیای مرکزی ایجاد کند.

ایران نیز مدتها است که از کشورهای مختلف برای توسعه منطقه آزاد تجاری - صنعتی بندر چابهار استقبال کرده است.

هند و پاکستان دو رقیب منطقه‌ای عمده، از زمان استقلال در سال ۱۹۴۷ تاکنون روابط سیاسی پرتنش و پرفرازونشیبی داشته اند.

XS
SM
MD
LG