لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

استقبال نشریه هندی از حضور دهلی نو در پروژه توسعه بندر چابهار


در حالی که بنا به برخی گزارش ها بر امکان رسیدن ایران و شش قدرت جهانی به توافق نهایی پیش از ضرب الاجل ۹ تیر افزوده می شود، مقامات هند ابراز امیدواری کرده اند با استفاده از فرصت در مناسبات با ایران بازنگری کنند و آن را که بطور کلی خوب بوده است، گسترش دهند.

آنها به پروژه توسعه بندر چابهار، در کرانه دریای عمان، اشاره می کنند، که اهمیت زیادی برای هند دارد و بر امکان دسترسی تولید کنندگان هندی به بازارهای افغانستان، از طریق رسیدن به بزرگراهی در آن کشور، می افزاید.

به نوشته نیوز ایندین اکسپرس، اخیرا وزیر کشتیرانی هند برای امضای تفاهمنامه ای در مورد این پروژه به تهران رفته بود، و انتظار می رود وزیر امور خارجه هند نیز بزودی برای حضور در جلسه وزیران کشورهای عضو انجمن ملی تولید کنندگان به تهران برود.

به نوشته نیوز ایندین اکسپرس هند باید برای تقویت مناسبات با ایران از هیچ اقدامی فروگذار نکند، زیرا راهی است که ارتباط هند با افغانستان و بقیه آسیای مرکزی و اروپا را ممکن می سازد. منابع هند می گویند روشن است که پاکستان به هند اجازه نخواهد داد از طریق آن کشور به افغانستان دسترسی پیدا کند.

بندر چابهار کمک خواهد کرد کالاهای هند به چهار شهر عمده افغانستان - هرات، قندهار، کابل و مزار شریف -برسد. همچنین امکان رسیدن سریع خشکبار افغانستان به بارارهای هند را فراهم خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG