لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

تظاهرات هزاران نفر در افغانستان و پاکستان علیه نشریه شارلی ابدو


اعتراضات به شارلی ابدو در پاکستان و افغانستان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

اعتراضات به شارلی ابدو در پاکستان و افغانستان

هزاران نفر روز یکشنبه در افغانستان و پاکستان علیه مجله طنز فرانسوی شارلی ابدو تظاهرات کردند و مجله شارلی ابدو را برای چاپ تصاویر کارتونی پیامبر اسلام تقبیح کردند.

سردبیر شارلی ابدو که دوازده کارمند آن در یک حمله تروریستی کشته شدند، از محتوای نشریه دفاع کرد و گفت کارتون های مجله مادر دفاع از آزادی دین است که خود آزادی بیان هم است، و دین نباید موضوع بحث های سیاسی باشد.

تظاهر کنندگان در کراچی تصویر فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه و آدمکی را که به شکل او ساخته بودند، به اتش کشیدند.

حافظ الدین دبیر کل حزب تحریک انصاف گفت: ما به شدت رسانه ها و دولت فرانسه را محکوم می کنیم. و خواستار اقدام علیه آنان هستیم. ما به تظاهرات ادامه می دهیم و امیدواریم دولت فرانسه اقدام مناسبی را علیه متخلفان به مرحله اجرا در آورد.

تظاهر کنندگان در کابل که دانشجویان دانشگاه اسلامی ننگرهار نیز در میان آنان بودند، شعار های مرگ بر فرانسه و زنده باد اسلام می دادند.

در حالی که در چند روز اخیر تظاهرات در کشور های مسلمان علیه مجله شارلی ابدو ادامه دارد، سردبیر مجله که میلیون ها نسخه آن اخیرا به فروش رفت، از محتوای آن دفاع کرد.

در همین حال در پی بازداشت ده ها نفر در اروپای غربی که مظنون به مشارکت در اقدامات تروریستی گروه های تندرو اسلامی هستند، تدابیر امنیتی در بلژیک، آلمان فرانسه و دیگر کشور های منطقه بیشتر شده است.

بلژیک برای اولین بار در سی سال اخیر نیروهای نظامی خود را به منظور جلوگیری از هر گونه عملیات تروریستی به خیابان ها اعزام کرده است.

ارتش فرانسه نیز نیروهای بیشتری را برای حمایت از ۲۰۰۰ مامور امنیتی که هم اکنون از فرود گاه بین المللی شارل دوگل محافظت می کنند، گسیل کرده است.

XS
SM
MD
LG