لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

ظهور اکسیژن و حیات پیش از تصور دانشمندان


دانشمندان می گویند حیات روی سیاره زمین خیلی زودتر از زمانی که پیش از این تصور می شد، آغاز شده است.

دانشمندان دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا با بررسی علمی محتوای موادی که در بخشی از نمونه خاک برداشته شده از آفریقای جنوبی - که قدمت آن به ٣ میلیارد سال پیش می رسد - دریافتند که سطح اکسیژن در سیاره زمین ابتدا با سطوح کم آغاز شده و به تدریج افزایش یافته است. زمانی که پژوهشگران در مورد ظهور اکسیژن در این تحقیق جدید تخمین زده اند، ۷۰۰ میلیون سال پیش از زمانی است که پیش از این تصور می شد.

دانشمندان معتقدند که خاک آفریقای جنوبی قدیمی ترین خاک روی سیاره زمین است.

ظهور اکسیژن در جو سیاره زمین در زمانی از تحول و فعالیت زمین به وقوع پیوست که به آن «تحول عظیم اکسیژن» می گویند.

شان کرو، یکی از نویسندگان این مقاله تحقیقی و استادیار دانشکده «میکروبیولوژی و ایمنی شناسی و علوم زمین، اقیانوس و جو» در دانشگاه بریتیش کلمبیا می گوید «ما همیشه تصور می کردیم که فوتوسنتز باعث تولید اکسیژن شده و این روند عامل گسترش اکسیژن در جو سیاره زمین و تکامل هوا-زی حیات شده است».

آقای کرو می افزاید «نتایج پژوهش کنونی حاکی از آن است که روند تولید اکسیژن در اوان تاریخ سیاره زمین به گذشته های بسیار دوری باز می گردد که در آن دوران فوتوسنتز و تولید اکسیژن و حیات هوا-زی آغاز شد».

حداقل صدها میلیون سال پس از شکل گیری سیاره زمین هیج اکسیژنی در جو وجود نداشت اما امروز ۲۰ درصد جو زمین حاوی اکسیژن است. تولید اکسیژن به دلیل روند فوتوسنتز باکتری درختان و دیگر گیاهان سبزی است که از اکسیدکربن استفاده می کنند و اکسیژن آزاد می کنند. این باکتری بنیان تولید اکسیژن و تنفس موجودات زنده و در نهایت تکامل و سکونت بر سیاره زمین را نهاد.

این مقاله تحقیقی در نشریه «Nature» منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG