لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

عثمان اسماعیلی، فعال کارگری زندانی، با وثیقه یک میلیارد تومانی از مرخصی درمانی برخوردار شد


عثمان اسماعیلی، کارگر نقاش و فعال کارگری. آرشیو
عثمان اسماعیلی، کارگر نقاش و فعال کارگری. آرشیو

کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی، فعال کارگری زندانی، خبر داد که او صبح روز شنبه پنجم خرداد، پس از پیگیری‌های خانواده و کمیته دفاع از وی، با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان سقز برای مرخصی درمانی استعلاجی آزاد شده است.

این کمپین در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: دادستانی سقز با مرخصی عثمان اسماعیلی برای انجام آنژیوگرافی و ادامه درمان در خارج از زندان به مدت ۵ روز موافقت کرده است.

بر اساس این گزارش، آزادی موقت عثمان اسماعیلی در شرایطی انجام شد که پزشکی قانونی سقز در سوم دی‌ سال گذشته اعلام کرده بود که او بیماری فتق دارد و باید در اسرع وقت تحت عمل جراحی قرار گیرد.

پیشتر یدالله صمدی، سخنگوی کمپین دفاع از عثمان اسماعیلی، در گفتگو با صدای آمریکا با تاکید بر این موضوع که آقای اسماعیلی بیماری‌های متعددی دارد، اشاره کرد که آزمایش‌های انجام شده و نیز نظر پزشک معتمد سازمان پزشکی قانونی نشان‌دهنده شرایط به شدت نامناسب جسمانی این فعال کارگری به دلیل بیماری فتق و نیز تنگی شدید کانال نخاع و احتمال فلج شدن پاهای او است.

خودداری مقامات زندان سقز با درمان آقای اسماعیلی انتقادهایی را به همراه داشت. از جمله «فدراسیون جهانی کارگران صنعت غذا، کشاورزی، و هتل‌داری» (آی‌یو‌اف) در اردیبهشت ماه خواستار برخورداری عثمان اسماعیلی درمان پزشکی و آزادی او از زندان شد.

این فدراسیون جهانی با اشاره به این‌که اسماعیلی از بیماری‌های قلبی و عروقی و سایر بیماری‌ها رنج می‌برد، هشدار داده بود که او در معرض از دست دادن پاهایش است.

کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی اشاره کرد که زندانیان سیاسی محبوس در زندان‌های ایران، معترضین برحق به شرایط نابسامان اقتصادی، سیاسی حاکم بر جامعه هستند و نمی‌توان آن‌ها را در زمره‌ مجرمین قرار داد و بنابراین باید هر چه سریع‌تر و بدون هیچ قید و شرط آزاد شوند.

در حال حاضر، شماری از فعالان کارگری و صنفی مانند رضا شهابی، داود رضوی، حسن سعیدی به بیماری های شان نیازمند برخورداری از معالجه و برخورداری از مرخصی درمانی هستند اما مقامات زندان ها از جمله زندان اوین با این موضوع مخالفت کرده اند.

XS
SM
MD
LG