لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

مسئولان زندان‌های اوین، سنندج و مهاباد با مرخصی درمانی سه زندانی کارگری و فرهنگی مخالفت می‌کنند


منابع خبری کارگری، محرومیت درمانی دو زندانی سیاسی، داود رضوی و عثمان اسماعیلی، را «بی‌شرمانه و غیرانسانی» خواندند و نسبت به بروز «خطرات جدی جسمانی» برای آنها هشدار دادند.

بنا بر گزارش‌ها، به رغم بیماری‌های داود رضوی، عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه در زندان اوین و عثمان اسماعیلی، فعال کارگری محبوس در زندان سنندج، و شکان فهیم، فعال فرهنگی محبوس در زندان مهاباد، مقامات این زندان‌ها با درخواست مرخصی استعلاجی آنها برای درمان مخالفت کرده‌اند.

به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، آقای رضوی که از «بیماری شدید گوارشی» و مشکلات چشم و زانو رنج می‌برد، روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین، «به دلیل نپوشیدن لباس زندان» به بیمارستان اعزام نشد.

این تشکل کارگری با اشاره به شرایط جسمانی «وخیم» داود رضوی و احتمال بروز «خطرات جدی جسمانی» درصورت عدم ادامه درمان او، اقدام «غیرقانونی، بی شرمانه و غیرانسانی مسئولان زندان« را به شدت محکوم کرد و خواستار اعزام هر چه سریع‌تر این فعال کارگری محبوس به بیمارستان شد.

این سندیکا همچنین از عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت دو تن دیگر از اعضای زندانی خود؛ رضا شهابی و حسن سعیدی، نیز انتقاد کرده است. پیشتر اعلام شده بود که مقام‌های زندان اوین با درخواست مرخصی درمانی این دو فعال کارگری زندانی مخالفت کرده‌اند.

از سوی دیگر، کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی نسبت به خطر فلج شدن این فعال کارگری فعال کارگری محبوس در زندان مرکزی سنندج هشدار داده است.

بر پایه اطلاعیه‌ای که در صفحه اینستاگرام این کمیته منتشر شده، پزشک متخصص مغز و اعصاب، «تنگی شدید کانال نخاع و درگیر شدن چهار مهره» عثمان اسماعیلی را منجر به «فلج‌شدن قطعی» او دانسته و بر «جراحی» این زندانی سیاسی «در اسرع وقت» تاکید کرده است.

کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی «کارشکنی و ممانعت» نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی در استان کردستان از انتقال این فعال کارگری به مرکز درمانی برای انجام عمل جراحی را «قصدی» و با هدف مرگ تدریجی او دانست و خواستار اقدام آزادی‌خواهان و نهادهای بین‌المللی کارگری دراین مورد شد.

مخالفت با درخواست مرخصی یک فعال فرهنگی زندانی

وب‌سایت «کُردپا» هم از مخالفت مجدد اداره اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شهر مهاباد با درخواست مرخصی درمانی اشکان فهیم، فعال فرهنگی محبوس در زندان این شهرستان، خبر داد.

این در شرایطی است که بر اساس گزارش، اشکان فهیم به «بیماری‌های پوستی و قلبی» مبتلا بوده و در حال حاضر از دسترسی به خدمات پزشکی در زندان مهاباد محروم است.

او روز ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ به دست نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در منزلش بازداشت شد. اشکان فهیم سپس به اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» به ۴۵ ماه حبس و دو سال تبعید به شهر اراک محکوم شد.

در دهه‌های گذشته، گزارش‌های بسیاری در مورد کارشکنی مقام‌های زندان‌های جمهوری اسلامی با مرخصی درمانی زندانیان سیاسی و عقیدتی منتشر شده است. این موضوع، انتقاد سازمان‌های حقوق بشری و صنفی در جهان را به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG