لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

دعوت از بهرام بیضایی و چند سینماگر ایرانی دیگر برای عضویت در آکادمی اسکار


بهرام بیضایی
بهرام بیضایی

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی «اسکار» اسامی اعضای جدید خود در شاخه‌های مختلف هنری را اعلام کرد که در میان آنها نام بهرام بیضایی، نویسنده و کارگردان سرشناس، و چند سینماگر ایرانی دیگر نیز دیده می‌شود.

در این فهرست که روز سه‌شنبه پنجم تیر منتشر شد بهرام بیضایی، هنرمند سرشناس ایرانی، در دو شاخه کارگردانی و نویسندگی برای عضویت در آکادمی دعوت شده است. او یکی از هشت هنرمندی است که در بیش از یک شاخه برای عضویت در این انجمن سینمایی دعوت می‌شود.

مریم کشاورز، در بخش کارگردانی، یگانه مقدم و مارال محمدیان، در شاخه آثار کوتاه و انیمیشن، و نسیم گرجی تهرانی، در بخش تدوین، از جمله سینماگران ایرانی هستند که به آکادمی دعوت شدند.

بهرام بیضایی سینماگر صاحب‌سبکی است که به دلیل محدودیت‌ها و مشکلات موجود در ایران ناچار به مهاجرت شده و فعالیت‌های خود در زمینه‌های متنوع هنری را در شمال ایالت کالیفرنیا ادامه می‌دهد.

«باشو غریبه کوچک»،«مرگ یزدگرد»، «چریکه تارا»، «کلاغ»، «سفر»، «مسافران»،«شاید وقتی دیگر»، و «سگ‌کشی»، از جمله آثار سینمایی بهرام بیضایی هستند.

امسال آکادمی از ۴۸۷ نفر برای عضویت در این انجمن سینمایی دعوت کرده است و در صورتی که تمامی آنها پاسخ مثبت دهند، تعداد اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینمایی به ۱۰ هزار و ۹۱۰ نفر افزایش می‌یابد.

در فهرست جدید آکادمی، ۴۴ درصد دعوت‌شدگان را زنان تشکیل می‌دهند که نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش یافته است. همچنین ۴۱ درصد از دعوت‌شدگان از جوامع قومی و نژادی مختلف هستند که نسبت به سال گذشته هفت درصد افزایش داشته است.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی به دنبال انتقادات گسترده‌ای که در سال‌های اخیر درباره ترکیب اعضای آن مطرح شده است، تلاش می‌کند تا تنوع بیشتری در گزینه‌های خود داشته باشد.

به همین دلیل از سال ۲۰۱۶ تاکنون، تعداد سینماگران زن و اقلیت‌های نژادی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و هر سال از سینماگران بیشتری برای عضویت در آکادمی دعوت می‌شوند.

در میان دعوت‌شدگان، ۱۹ برنده جایره اسکار و ۷۱ نامزد دریافت جایزه اسکار دیده می‌شوند. لیلی گلادستون، کاترین اوهارا، جسیکا آلبا، و راجا مولی، از چهره‌های سرشناس این فهرست هستند.در تنظیم این مطلب از گزارش‌های ورایتی و ایندی وایر استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG