لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

کانون فیلمسازان مستقل ایران: «نگهبان شب» توسط نهاد وابسته به «رژیم سرکوبگر ایران» انتخاب شده است


کانون فیلمسازان مستقل ایران
کانون فیلمسازان مستقل ایران

در پی معرفی فیلم «نگهبان شب» به‌عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار، کانون فیلمسازان مستقل ایران در نامه‌ای به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اعلام کرد این فیلم نماینده «سینمای دولتی ایران» است که از طرف بنیاد سینمایی فارابی، نهاد دولتی وابسته به «رژیم سرکوبگر ایران» انتخاب و معرفی شده است.

کانون فیلمساران مستقل ایران، «ایفما»، در نامه خود به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی که نسخه‌ای از آن را به دست صدای آمریکا رسیده است، یادآور می‌شود که بنیاد سینمایی فارابی در سال جاری از جانب جشنواره‌های کن، برلین، ونیز، و چندین فستیوال مهم جهانی دیگر به دلیل همکاری با جمهوری اسلامی در کشتار معترضان آزادیخواه ایران، تحریم شده است.

کانون در نامه خود به آکادمی می‌گوید: «سال گذشته رژیم ایران صدها نفر را به قتل رسانده است و فیلمسازان مستقل ایران در یکسال گذشته در زندان‌ها و زیر فشار بازجویی و تهدید بوده، و در خفقان شدیدی که بنیاد سینمایی فارابی یکی از عوامل اجرایی آن است، قرار‌ داشته‌اند.»

کانون در ادامه تأکید می‌کند که مسئولین فارابی بارها اعلام کرده‌اند که لیست انتخابی را با هماهنگی عوامل امنیتی و اطلاعاتی تهیه می‌کنند.

«نگهبان شب» ساخته رضا میرکریمی است.

رضا میرکریمی
رضا میرکریمی

کانون فیلمسازان مستقل ایران در ادامه از آکادمی می‌پرسد که آیا بهانه‌ «عدم نمایش عمومی» برای پذیرفته نشدن محصولات مستقل در اسکار کافی است؟ آیا آکادمی، سانسور و خفقان رژیم، و ممنوعیت نمایش فیلم‌های مستقل بر اثر سانسور را دلیلی بر نداشتن شرایط انتخاب برای معرفی به اسکار می‌داند؟

کانون در ادامه یادآور می‌شود که در سال ۲۰۲۳ فیلم‌های مستقل ایرانی جوایز ارزشمندی از جشنواره‌های معتبر جهانی دریافت کرده‌اند. آثاری چون: منطقه بحرانی (پلنگ طلایی لوکارنو)، تورهای خالی (جایزه کارلووواری)، مرزهای بی‌پایان (ببر روتردام)، آیه‌های زمینی (کن)، آفتاب می‌شود (ونیز).

به گفته کانون، این آثار فقط برخی از فیلم‌هایی هستند که با وجود مشکلات امنیتی، مخفیانه در داخل ایران ساخته شده‌اند. کانون از اکادمی می‌پرسد که آیا عادلانه است که حق فیلمسازان مستقل برای شرکت در این مراسم، توسط بنیاد سینمایی فارابی سلب شود؟

این نهاد سینمایی در پایان پیشنهاد می‌کند که گروهی منتخب توسط آکادمی اسکار، فیلم‌های مستقل امسال ایران را بررسی کرده و نماینده راستین سینمای ایران را به اسکار معرفی کنند.

کانون فیلمسازان مستقل ایران می‌گوید: «ما بر این باوریم که نقش مجامع سینمایی معتبر جهانی همچون اسکار، حمایت از سینمایی است که پیام آور صلح و آزادی در جهان باشد.»

XS
SM
MD
LG