لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

همه چیز درباره اسکار ۲۰۱۶


مجله تایم در مطلبی به هشتاد و هشتمین دور از مراسم سینمایی اسکار پرداخته که قرار است یکشنبه پیش رو برگزار شود. بد نیست قبل از این مراسم هیجان انگیز برای سینمادوستان، کمی اطلاعاتمان را درباره این برنامه پرزرق و برق بالا ببریم و خودمان را برای مراسم نفس گیر روز یکشنبه آماده کنیم.

میزبان مراسم کیست؟

کریس راک کمدین و بازیگر برای دومین بار میزبانی مراسم را برعهده خواهد داشت و سخنرانی مونولوگ او در آغاز مراسم یکی از آن چیزهایی است که همه منتظرش هستند. این هنرپیشه آمریکایی آفریقایی تبار در جریان کمپین اعتراضی به عدم وجود تنوع نژادی در اسکار، زیر فشار زیادی قرار گرفته بود تا او نیز در همصدایی با معترضان، از اجرای مراسم صرفنظر کند و شایعات حاکی بود که او در همین راستا سخنرانی اش را تغییر داده است. به هر شکل، پیش بینی می شود که راک درباره این موج اعتراض سکوت نخواهد کرد.

چه کسانی برنده ها را معرفی خواهند کرد؟

امسال تنوع در میان کسانی که قرار است نام برنده های هر رشته را اعلام کنند، در تضاد با نامزدهای جوایز که عمدتا سفیدپوست اند، بالا است. بسیاری از برندگان سابق از جمله مورگان فریمن، Common هنرمند رپ، ووپی گلدبرگ، و لوئیس گوست در میان دیگرانی چون پریانکا چوپرا، کوین هارت، دیزی ریدلی، جیکوب ترمبلی و مارگو رابی نام برندگان اسکار امسال را خواهند خواند.

چه کسی آواز خواهد خواند؟ سه تن از پنج نامزد امسال آهنگ هایی را که نامزد اسکار شده اند اجرا خواهند کرد. لیدی گاگا، سم اسمیت، و ویکند ویل قرار است در مراسم امسال روی صحنه زنده آواز بخوانند و آهنگ هایی را که برای فیلم های سینمایی خوانده اند، اجرا کنند.

چه کسانی غایب خواهند بود؟

اسپایک لی قرار است در مسابقات بسکتبال حاضر باشد. جادا پینکلت اسمیت و ویل اسمیت غایب های مراسم هستند اما نگفته اند به جای آن کجا خواهند بود. آوا دورونای و رایان کولگر هر دو کارگردان قرار است در مراسم ویژه ای که در اعتراض به آلودگی آب شهر عمدتا سیاه پوست نشین فلینت برگزار می شود حاضر باشند.

بخت های پیروزی چه کسانی هستند؟

گزینه های بردن بهترین فیلم زیاد هستند. از "اسپاتلایت" گرفته تا فیلم "بیگ شورت" و "رونانت". در دسته بندی بهترین بازیگر لئوناردو دیکاپریو برای بازی در رونانت و بری لارسون برای بازی در اتاق بخت بالایی دارند. سیلوستر استالونه بخت زیادی برای کسب اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد دارد و برخی نیز مارک ریلانس برای بازی در فیلم "پل جاسوس ها" را لایق تر می دانند.

اگر امسال هم آلهاندرو ایناریتو جایزه اسکار را برای بهترین کارگردانی با خود به خانه ببرد، او از ۱۹۵۰ به این سو اولین کسی خواهد بود که در دو سال پیاپی اسکار گرفته است. "اینساید اوت" برای کسب بهترین انیمیشن و "پسر شائول" برای بهترین فیلم خارجی بخت دارند. فیلم "مد مکس" در ده رشته نامزد شده و ممکن است در برخی رشته های فنی جایزه بگیرد.

XS
SM
MD
LG