لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

آکادمی اسکار وعده داد تا سال ۲۰۲۰ تنوع اعضا را گسترش دهد 


مدیران آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا، اسکار وعده داده‌اند که طی طرحی عضویت زنان و اقلیت‌های نژادی را تا سال ۲۰۲۰ به دوبرابر برسانند.

اعلام این تصمیم پس از آن است که غیبت بازیگران و فیلمسازان رنگین‌پوست در فهرست نامزدهای امسال اسکار موجی از اعتراض‌ها را برانگیخت.

ویل اسمیت بازیگر و اسپایک لی کارگردان آمریکایی آفریقایی تبار و جمعی دیگر از سینماگران آمریکایی از قصد خود برای تحریم مراسم امسال این جایزه معتبر سینمایی خبر دادند که قرار است ۲۸ فوریه برگزار شود.

هیأت مدیره اسکار تصمیم اخیر برای تغییر قوانین نامزدی را شامگاه پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد.

این بزرگترین تغییر در قوانین آکادمی اسکار در تاریخ ۸۸ ساله آن است. هرچند اصلاحات اعلام شده، در مراسم امسال اجرایی نخواهد شد.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا که برگزارکننده اسکار است گفت در نظر دارد حق رای اعضا بعد از ۱۰ سال محدود شود مگر آن که وی طی آن دهه در سینما نقشی فعال داشته باشد و حق رای مادام‌العمر پس از سه دوره ده ساله به رای گذاشته می‌شود و یا برنده یا نامزد اسکار شده باشد.

آکادمی گفت این استاندارد شامل حال اعضای فعلی نیز می شود به این معنی که افرادی که طی ده سال گذشته در سینما فعال بوده‌اند یا باید نامزد اسکار شوند یا برنده آن.

آکادمی اسکار همچنین گفت سه کرسی جدید را برای اعضای جدید هیات مدیره که زنان و اقلیت‌های نژادی خواهند بود اضافه می‌کند.

سهم سفیدپوستان و رنگین‌پوستان اعضای آکادمی اسکار مشخص نیست و هرگز به اطلاع عموم رسانده نشده هرچند روزنامه لس‌آنجلس تایمز طبق تحقیقی که انجام داد در سال ۲۰۱۲ گفت ۹۴ درصد اعضای آکادمی اسکار سفیدپوست‌ و ۷۷ درصدشان مرد هستند.

آکادمی اسکار به دلیل عدم حضور زنان و اقلیت‌های نژادی در میان نامزدهای اسکار در چهار رشته بازیگری آن هم برای دومین سال متوالی با اعتراض مواجه شد.

شریل بون ایزکس، که خود آفریقایی‌تبار است و هدف انتقادات رنگین‌پوستان سینماگر قرار گرفته در بیانیه فوق گفت "آکادمی اسکار نقش رهبری خود را ادامه می‌دهد."

XS
SM
MD
LG