لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۹

میراث بن لادن و تلاش پاکستان برای محو آن


کاترین بیگولو، کارگردان، سر صحنه فیلم «سی دقیقه بامداد»
کاترین بیگولو، کارگردان، سر صحنه فیلم «سی دقیقه بامداد»
دو سال از کشته شدن اسامه بن لادن به دست نیروهای نظامی ویژه آمریکا در ابت آباد پاکستان گذشته است. عده ای از مردم پاکستان او را قهرمان می دانند، اما برخی از آنها امیدوارند میراث او به مرور زمان محو و مخدوش شود.

بعضی از اهالی ابت آباد بن لادن را مظهر و پرچمدار اسلام می خوانند و می گویند او «بنده خوب خداوند» بوده است.

فیلم «سی دقیقه بامداد» ساخته کاترین بیگولو، که از فیلم های مطرح هالیوودی سال اخیر بوده و مورد استقبال منتقدان و مردم قرار گرفته است، جریان تعقیب و کشتن اسامه بن لادن را به تصویر می کشد. این فیلم در اغلب فروشگاه های محصولات ویدئویی در پاکستان عرضه نمی شود.

دولت پاکستان به نبرد با تروریسم را در میان اولویت های خود قرار داده و به فعالیت علیه تروریسم ادامه می دهد. اغلب مقام های آن کشور خواهان آنند که یاد و خاطره بن لادن و نام وی به عنوان نماد غرب ستیزی به مرور زمان فراموش شود و به تاریخ بپیوندد.

جهادگرایی، اسلام افراطی و القاعده، در میان اغلب مردم پاکستان محبوبیتی ندارد، اما شماری از ساکنان ابت آباد به یاد اسامه بن لادن هستند و او را بزرگ می دانند و تاکنون دست کم چهار نوزاد را اسامه نام گذارده اند.

امتیاز گل، نویسنده و تحلیلگر امور پاکستان، می گوید تلاش دولت پاکستان آن است که غرب، و کشورهای دیگر جهان، از آن کشور به عنوان میراث دار بن لادن یاد نکند.
XS
SM
MD
LG