لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۵

۳۰ دقیقه بامداد: منتخب انجمن منتقدان فیلم نیویورک


کاترین بيگولو، کارگردان فیلم «۳۰ دقیقه بامداد»
کاترین بيگولو، کارگردان فیلم «۳۰ دقیقه بامداد»

برگردان مقاله تارنمای نشریه ایندیپندنت درخصوص رقابت های سینمایی انجمن منتقدان فیلم نیویورک.

انجمن منتقدان فیلم نیویورک که هر سال فیلم های برتر سینمای آمریکا را انتخاب و معرفی می کند و به عوامل آنها جایزه می دهد، امسال فیلمی را به عنوان برترین انتخاب کرده که به روند به دام انداختن و کشتن اسامه بن لادن می پردازد.

این فیلم را فیلم سازی آمریکایی به نام کاترین بیگولو ساخته و داستان آن، ماجرای زنی جوان است که مأمور سی آی ای است و سال ها در پی اسامه بن لادن بوده است. این فیلم که‌‌ « ۳۰ دقیقه بامداد» نام دارد و هنوز به اکران عمومی نرسیده، گمانه زنی هایی را در باب دریافت جوایزی از آکادمی اسکار نیز همراه دارد.

«۳۰ دقیقه بامداد» اشاره ای است به یک اصطلاح نظامی که زمان را که نیم ساعت از نیمه شب گذشته بیان می کند و استعاره ای از صبح خیلی زود است.
در پی تحسین شدن در جشنواره فیلم انجمن منتقدان فیلم نیویورک، سینمادوستان منتظر استقبال عمومی از فیلم خانم بیگولو هستند.
اکران فیلم«۳۰ دقیقه بامداد» دیرتر از زمانی که در ابتدا تعیین شده بود، انجام خواهد شد.

فیلمنامه نویس این فیلم(مارک بوآل) و کارگردان آن(کاترین بیگولو) اخیراً ادعایی را مبنی بر آنکه برای ساختن این فیلم به اطلاعات محرمانه سی آی ای دست یافته اند یا آن که چنین اطلاعاتی در اختیار آنها قرار گرفته، رد کرده اند، اما شایعات پیرامون فیلم و دست یافتن احتمالی آنان به چنین اطلاعاتی، سبب بحث انگیز شدن اکران عمومی آن شده و از این روی،‌ اکران فیلم به تعویق افتاده و به ۱۹ دسامبر امسال موکول شده است.

گفتنی است که سازندگان این فیلم می گویند برای نوشتن فیلمنامه آن با مأموران سی آی ای گفت و گو نکرده اند.

از دیگر فیلم هایی که در جشنواره انجمن منتقدان فیلم نیویورک مورد توجه قرار گرفته و به بازیگر نقش اصلی آن نیز جایزه داده شده، فیلم لینکلن است، ساخته استیون اسپیلبرگ، که در اکران عمومی نیز مورد اقبال مردم قرار گرفته و در میان فیلم های پرفروش چند هفته اخیر سینمای آمریکا بوده است.

دانیل دی لوئیس که نقش لینکلن را در این فیلم بازی می کند،‌ روز گذشته(دوشنبه ۳ دسامبر) جایزه نقش اول مرد جشنواره منتقدان سینمایی نیویورک را ربود.

از فیلم های دیگری که در این جشنواره تحسین شده اند، فیلمی بریتانیایی است که با تمرکز بر تحولات آن کشور طی جنگ دوم جهانی ساخته شده است و بازیگر نقش اول زن آن جایزه انجمن منتقدان فیلم نیویورک را از آن خود کرده است.

سالی فیلد که در فیلم لینکلن نقش همسر این رییس جمهوری آمریکا را بازی می کند، جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن انجمن منتقدان فیلم نیویورک را دریافت کرد. آنچه برخی را شگفتی زده کرده، آن است که نسخه ای از فیلم بینوایان که تازه تهیه شده و هنوز به نمایش عمومی درنیامده، در این جشنواره نامزد دریافت هیچ جایزه ای نشد.
نسخه جدید فیلم بینوایان را بسیاری از منتقدان، خوش ساخت و قوی توصیف کرده اند.

فیلم دیگری که در فهرست برندگان جشنواره سینمایی منتقدان فیلم نیویورک نبود، فیلم آرگو بود به کارگردانی بن افلک که براساس داستان واقعی فرار ۶ تن از گروگانان آمریکایی از ایران ساخته شده است.

جشنواره سینمایی انجمن منتقدان فیلم نیویورک که در سال ۱۹۳۵ بنیان نهاده شده،‌ امسال فهرست نامزدها و برندگان منتخب خود را از راه تویتر اعلام کرده است.
XS
SM
MD
LG