لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۲

آمریکا: فعالیت‌های اتمی نگران‌کننده جمهوری اسلامی موجب انزوای بیشتر رژیم ایران خواهد شد


مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می‌گوید که اقدامات نگران‌کننده جمهوری اسلامی موجب انزوای بیشتر سیاسی و اقتصادی رژیم ایران می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پیامی در توئیتر که روز سه‌شنبه ۱۹ شهریور ماه در توئیتر منتشر شد، گفت که رژیم ایران از مناقشه‌های خاورمیانه برای اخاذی از جهان و دستیابی به خواسته‌های خود، سوءاستفاده می‌کند.

وی گفت: «دولت پرزیدنت ترامپ گفته است که این رفتارها غیرقابل قبول است و باید پایان یابد.»

خانم اورتگاس افزود: «ما به کارزار فشار حداکثری ... تا زمانی که رژیم به شکل یک کشور عادی رفتار کند، ادامه می‌دهیم.»

وی در ادامه گفت: «ما به وضوح گفته‌ایم در صورت برداشتن قدم‌هایی که نگرانی‌ها در مورد برنامه اتمی ایران را افزایش دهد، فقط انزوای سیاسی و اقتصادی رژیم بیشتر می‌شود.»

جمهوری اسلامی روز ۱۶ شهریور اعلام کرد که تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرده است. اقدامی که گامی دیگر در نقض تعهد هسته‌ای ایران موسوم به «برجام » محسوب می‌شود.

پس از نقض دوباره برجام از سوی ایران، کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سفر کرد تا با مقامات ایران گفت‌وگو کند.

همزمان رویترز روز یکشنبه ۱۷ شهریور در گزارشی اختصاصی از وین نوشت که در نمونه‌های گردآوری شده توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از ساختمانی در تهران که نخست وزیر اسرائیل آن را «انبار مخفی هسته‌ای» نامیده، آثار اورانیوم دیده شده و مسئولان ایرانی هنوز توضیحی درباره آن ارائه نکرده‌اند.

تردید در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای رژیم حاکم بر ایران از همان آغاز وجود داشت. روشن شدن زوایای بیشتری از فعالیت‌های پنهان جمهوری اسلامی در این زمینه، نگرانی‌ها از این بابت را افزایش داد و به اعمال تحریم‌های هسته‌ای بر ایران انجامید. هرچند بخش بزرگی از این تحریم‌‌ها با به نتیجه رسیدن توافق هسته‌‌ای برجام در سال ۱۳۹۴ لغو شد، اما ایالات متحده می‌‌گوید که توافق هسته ای با ایران و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

نهایتا پرزیدنت ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG