لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

پس از نقض دوباره برجام| مدیرکل موقت آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی به تهران رفت


یک روز پس از اعلام نقض دوباره برجام از سوی ایران، مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی برای گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی به تهران رفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای گفت‌وگو با مقام‌های جمهوری اسلامی در تهران به ایران سفر کرده است.

تلویزیون ایران، تصاویری از حضور آقای فروتا در تهران را پخش کرده است.

بنابر این گزارش علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در دیدار خود با کورنل فروتا گفت که اتحادیه اروپا قرار بود «خلاء» را برای اجرای برجام پر کنند اما «متأسفانه آن‌ها نتوانستند.»

سفر مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی است که جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۶ شهریور از نقض یکی دیگر از موارد توافق شده در برجام، یعنی آغاز به کار دو نوع سانتریفیوژ نسل جدید، خبر داد.

پیش از این نیز ایران از نقض یکی دیگر از مفاد برجام، یعنی پایبندی به محدودسازی غنی سازی مطابق با میزان توافق شده در توافق هسته‌ای، خبر داده بود.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG