لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۶

دیدگاه | بایدن در مسیر تکرار اشتباهات اوباما در خاورمیانه و محو نفوذ آمریکا قرار دارد


پرزیدنت بایدن در کاخ سفید در حال سخنرانی برای نشست مجازی کنفرانس امنیتی مونیخ. ۱۹ فوریه ۲۰۲۱
پرزیدنت بایدن در کاخ سفید در حال سخنرانی برای نشست مجازی کنفرانس امنیتی مونیخ. ۱۹ فوریه ۲۰۲۱

دامینیک گرین، معاون سردبیر بخش آمریکای نشریه اسپکتیتر، در یادداشتی در روزنامه «نیویورک پست» نوشته است آمریکا هر از چندی یکی از متحدان خاورمیانه‌ای خود را از دست می‌دهد. در سال ۱۹۷۹ با کنار رفتن حکومت شاه پرسیدند: «چه کسی ایران را از دست داد؟» پاسخ، جیمی کارتر و وزارت خارجه آمریکا بود. در سال ۲۰۱۲ با قدرت گرفتن اخوان المسلمین پرسیدند: «چه کسی مصر را از دست داد؟» پاسخ، باراک اوباما و وزارت خارجه آمریکا بود.

گرین می‌گوید به زودی پرسیده خواهد شد: «چه کسی اسرائیل را از دست داد؟» پاسخ، پرزیدنت بایدن و وزارت خارجه آمریکا خواهد بود.

اما، این بار آمریکا کل منطقه را در برابر رقیب تاریخی‌اش روسیه از دست خواهد داد. این یک انتخاب راهبردی آگاهانه است و به سقوط نفوذ آمریکا در غرب آسیا منجر خواهد شد.

تیم بایدن مصمم به احیای توافق با ایران به هر قیمتی است. این هزینه ها شامل روی برگرداندن کامل دموکرات ها از اسرائیل و دور شدن از مشتری های عرب سنی است. واشنگتن در احیای توافق هسته ای یک تجربه شکست خورده را با امید به نتیجه ای متفاوت تکرار می کند.

رژیم ایران توافق سخت تری را نخواهد پذیرفت. دولت بایدن نسخه جدید دولت اوباما است: همان تیم در صدد بازسازی اعتبارش و نه تامین منافع ملی است.

دستور کار خاورمیانه ای اوباما-بایدن شامل ترک متحدان آمریکا و توانمند کردن رژیم تهران است.

خوشبختانه تیم بایدن بسیاری از دستاوردهای خاورمیانه ای ترامپ مانند «پیمان‌های ابراهیم» را نمی‌تواند برچیند یا نمی‌تواند سفارت آمریکا را به تل آویو برگرداند. هیچ کس در منطقه دیگر خروج کامل اسرائیل از مناطق مورد مناقشه در کرانه باختری را تصور نمی کند.

تیم بایدن ممکن است تصور کنند متحدان محتاج کمک آمریکا را سرجایشان نشانده اند، اما آن‌ها به فرا رسیدن یک خاورمیانه پساآمریکا سرعت می‌بخشند.

روسیه از پیش جای آمریکا را به عنوان قدرت خارجی در منطقه گرفته است. نتانیاهو احتمالا ترجیح می دهد با پوتین تعامل داشته باشد. ترکیه برای نفوذ در سوریه و عراق فشار می آورد.

سرمایه های چینی در منطقه سرازیر می شود. اگر آمریکا کنترل خاورمیانه و به طور مشخص خلیج فارس را از دست بدهد، کنترل با ارزش ترین آبراه جهان را از دست داده است.

پس پرسش چندان این نیست که «چه کسی اسرائیل را از دست داد؟» پرسش این است که «آیا ایالات متحده کل خاورمیانه را از دست می دهد؟» و پاسخ باید بله باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | رابرت فورد: استراتژی آمریکا در سوریه ناموفق بوده است

XS
SM
MD
LG