لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

دیدگاه | یک دموکرات میانه رو بر سر یک توافق هسته‌ای با ایران چه خواهد کرد؟


مذاکرات هسته ای ایران با اعضای برجام در وین. ۶ آوریل ۲۰۲۱
مذاکرات هسته ای ایران با اعضای برجام در وین. ۶ آوریل ۲۰۲۱

مایکل مکاوسکی، مقام سابق پنتاگون و رئیس و مدیر انستیتو یهودی برای امنیت ملی آمریکا، و بلیز میسزال، نایب رئیس انستیتو یهودی برای امنیت ملی آمریکا، در یادداشتی در روزنامه هیل نوشته اند پرزیدنت بایدن دموکرات های مخالف برجام یا نگران از آن را در موقعیتی خاص قرار داده است: از یک سو به نظر می رسد بایدن بعضی نگرانی های مشترک با آن ها دارد و از سویی دیگر می خواهد به هر حال به آن توافق بازگردد.

مکاوسکی و میسزال می گویند دموکرات ها ممکن است تصور کنند با آغاز مذاکرات وین در این هفته گزینه دیگری پیش رو ندارند؛ چنین نیست.

سناتورهای دموکرات میانه رو چاک شومر، باب منندز و بن کاردن در سال ۲۰۱۵ به اکثریت دو حزبی مخالف برجام پیوستند و به آن رای منفی دادند. نگرانی عمده آن ها در آن زمان این بود که عمده محدودیت های برجام طی ۱۰ تا ۱۵ سال منقضی می شوند و پس از آن ایران می تواند به شکل نامحدودی غنی سازی اورانیوم داشته باشد و هیچ محدودیتی بر دیگر فعالیت های خطرناک ایران از جمله موشک های بالستیک وجود نداشت.

آن نگرانی ها امروز آشکارتر شده اند. بعضی از محدودیت های برجام از جمله منع فروش تسلیحات متعارف به ایران منقضی شده است. دیگر محدودیت ها به زودی از بین می روند. به همین دلیل دموکرات هایی مانند کوری بوکر که در سال ۲۰۱۵ در صف حامیان برجام بودند، اذعان می کنند که نمی توانیم ساعت را به عقب برگردانیم و تمایلی به بازگشت به برجام ندارند.

اما بایدن برای رسیدن به توافق بلند مدت تر و محکم تر قصد دارد ابتدا به برجام بازگردد و بعد بر سر توافق های بعدی مذاکره کند.

بایدن نگران سرعت فعالیت های هسته ای ایران است.

اما بایدن با بازگشت به برجام و لغو تحریم ها دیگر نه اهرم فشاری خواهد داشت و نه مشوقی برای کشاندن ایران به میز مذاکرات بر سر توافق های بعدی. برجام ممکن است یک ایران هسته ای را به تاخیر بیاندازد، اما به یقین آن را قادر به تبدیل به یک کشور هسته ای می کند.

بازگشت به برجام به معنای اعتماد به ایران برای پایبندی به توافقی است که به آن احترام نگذاشته است. تهران ابعاد کامل تحقیقات جنگ افزار هسته ای اش را فاش نکرد.

تنها راه مطمئن برای توقف پیشروی ایران به سوی جنگ افزار هسته ای نه برجام که به کار گیری تاکتیکی قوای قهریه یا تهدیدی معتبر است.

بهترین راه برای به دست آوردن زمان، یک تهدید معتبر نظامی علیه یا خرابکاری در برنامه هسته ای ایران است. اگر بایدن قصد چنین کاری را ندارد، باید به اسرائیل ابزار و آزادی عمل انجام آن را بدهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | ایران کم کم بمب می‌خواهد

XS
SM
MD
LG