لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۲

دیدگاه | بورگان نظامی: آمریکا نمی‌تواند جنایات رئیسی را فراموش کند


پوستر ابراهیم رئیسی
پوستر ابراهیم رئیسی

بورگان نظامی نرج آباد، اقتصاددان ایرانی‌-آمریکایی، در مطلبی برای «ان بی سی نیوز» درباره موقعیت دشوار آمریکا پس از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشته است.

آقای نظامی در این مطلب نوشته است، با پیروزی ابراهیم رئیسی، ایالات متحده آمریکا برای لغو تحریم‌ها علیه او به منظور تسهیل از سرگیری مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران تحت فشار است و این امر می‌تواند یک «تحول سیاسی ویرانگر» باشد و به جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به سلطه در منطقه قدرت دهد.

هر چند رئیسی دوران حرفه‌ای خود را در سیستم قضایی گذرانده است اما به قدرت رسیدن او با سرکوب و بی‌عدالتی درهم آمیخته بود.

آقای نظامی در ادامه مطلب به نقش ابراهیم رئیسی در سرکوب معترضان جنبش سبز و زندانی کردن و اعدام مخالفان سیاسی در دهه هشتاد میلادی اشاره می‌کند.

وی همچنین اشاره می‌کند که لغو تحریم علیه رئیسی، برای آمریکایی‌های ایرانی‌تبار مانند خود او «دردناک» است؛ چرا که رئیسی مسئول مرگ هزاران نفر از مخالفان سیاسی، از جمله عموی او، است.

آقای نظامی می‌نویسد زمانی که عموی او، بهمن نظامی، در حال تکمیل دانشکده پزشکی بود «انقلاب فرهنگی» شد و در پی سرکوب‌های سیاسی بازداشت و به پانزده سال حبس محکوم شد. آقای نظامی پنج سال بعد به دست «هیأت مرگ» کشته شد و پیکر او نیز هرگز به خانواده‌اش تحویل داده نشد.

او می‌‌گوید، هنگامی که ایالات متحده رئیسی را در نوامبر ۲۰۱۹ تحریم کرد، وزارت خزانه‌داری آمریکا نقش رئیسی در هیأت مرگ را به عنوان یکی از موارد متعدد نقض حقوق بشر توسط او عنوان کرد. این گام کوچک تا به امروز تنها ذره‌ای کوچک از اجرای عدالت است که به قربانیان رئیسی و خانواده‌های آنها اعطا شده است.

آقای نظامی در پایان این مطلب می‌نویسد: «امیدوارم وقتی پسرم به اندازه‌ای بزرگ شد که از ماجرای عموی بزرگ خود باخبر شود، من همچنان بتوانم به او بگویم که کشور ما، ایالات متحده، حامی آزادی و عدالت برای همه است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG