لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

دیدگاه | مریم معمار صادقی: با رئیس جمهوری بعدی ایران، ابراهیم رئیسی مشهور به «قصاب» آشنا شوید


Ebrahim Raeesi
Ebrahim Raeesi

مریم معمار صادقی، پژوهشگر ارشد در موسسه مکدونالد-لوریر و از بنیانگذاران موسسه توانا، در مقاله‌ای در مجله خبری «تبلت» می‌نویسد، هدف علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از انتخاب رئیسی به عنوان رئیس جمهور همزمان با برداشتن احتمالی تحریم‌ها علیه حکومت ایران و نیز شخص رئیسی این است که ایمان مردم ایران به ایالات متحده و مبارزه‌شان در راه کسب آزادی را متزلزل کند و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیابد با این مسئله هماهنگ شود.

خانم معمارصادقی با نگاهی اجمالی به پیشینه ابراهیم رئیسی از دوره نوجوانی و تحصیلاتش در حوزه علمیه قم تا تصدی پست‌های دادستانی، دادستانی کل، معاونت ریاست قوه قضائیه، و نهایتا ریاست قوه قضائیه، به مشارکت وی به عنوان یکی از چهار عضو اصلی کمیته مسئول اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ اشاره می‌کند؛ کشتاری دسته‌جمعی و «جنایتی علیه بشریت» که لقب «قصاب» را برای آقای رئیسی به ارمغان آورد.

خانم معمار صادقی با ارائه نقل‌قول‌هایی از ابراهیم رئیسی در ارتباط با نقشش در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ می‌گوید رئیس جمهوری منتخب ایران هنوز این جنایات را «مجازات الهی» و «دستاوردی افتخارآمیز» می‌داند.

نویسنده یادآور می‌شود که «کشتار دست‌کم ۱۵۰۰ معترض» و زندانی، شکنجه، و اعدام بسیاری دیگر در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، در زمان تکیه ابراهیم رئیسی بر مسند ریاست قوه قضائیه بود.

به گفته خانم معمارصادقی، کمک‌های آستان قدس رضوی به بشار اسد، دیکتاتور سوریه، در سرکوب و کشتار صدها هزار شهروند سوری و تولیت ابراهیم رئیسی بر این آستان در آن زمان، به معنی شراکت آقای رئیسی در جنایات ارتکاب‌یافته علیه بشریت در سوریه است.

به زعم نویسنده، جمهوری اسلامی ایران از برنامه اتمی خود به عنوان وسیله‌ای برای اخاذی از ایالات متحده جهت بقای خود بهره می‌گیرد. او می‌افزاید حکومت ایران به شیوه‌ای ساختاری ناتوان از مسئولیت‌پذیری در برابر مردم ایران است و اعطای هرگونه آزادی و بازگشایی سیاسی به مردم، در جهت براندازی خود حکومت به کار گرفته خواهد شد.

خانم معمارصادقی در پایان می‌گوید، علی خامنه‌ای قصد دارد ایالات متحده را در موقعیتی قرار دهد که تحریم‌های خود را نه تنها علیه دولت ایران به عنوان «بزرگ‌ترین حامی دولتی تروریسم در جهان» بلکه علیه ابراهیم رئیسی به عنوان «مجرم علیه بشریت» نیز بردارد. به زعم نویسنده، هدف خامنه‌ای از این کار، گسترش ناامیدی و رعب و وحشت در میان ایرانیان، و متزلزل‌ساختن ایمان راسخ مردم ایران به ایالات متحده و مبارزه‌شان در راه کسب آزادی است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG