لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

دیدگاه | کمپین «نه به جمهوری اسلامی» به دنبال متحد کردن مخالفان ایرانی است


اعتراضات دانشجویی پس از شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری که با خشونت سرکوب شد- دی ۱۳۹۸
اعتراضات دانشجویی پس از شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری که با خشونت سرکوب شد- دی ۱۳۹۸

مریم معمار صادقی، تحلیلگر و فعال سیاسی و از موسسان و مدیران پیشین «توانا: آموزشکده جامعه مدنی ایران»، در یادداشتی در نشریه اینترنتی «بولوارک» نوشته است قدرت این کارزار از تشخیص این واقعیت می آید که رژیم جمهوری اسلامی قابل اصلاح نیست.

معمار صادقی می گوید از زمانی که یک رژیم تمامیت خواه اسلامگرا در سال ۱۳۵۷ بر ایران حکمفرما شد مردم ایران مصیبت های فراوانی را تحمل کردند، اما نتوانستند در قالب یک اپوزیسیون متحد گردهم آیند. دسیسه بازان حاکم از اختلافات ایدئولوژیک، رقابت ها و بی اعتمادی ها سوء استفاده کردند و با دست زدن به ترور رهبران اپوزیسیون و عملیات انتشار اطلاعات غلط چشم انداز افسانه «اصلاح» را جا انداختند. هدف از این کار ایجاد سردرگمی، ارعاب، تضعیف روحیه، انزوا و بی قدرت کردن ایرانی ها در داخل و خارج از ایران بود.

ظهور یک کارزار هماهنگ و متکی به قدرت مردم برای سرنگونی مسالمت آمیز جمهوری اسلامی و گذار به یک دموکراسی لیبرال گواه این واقعیت است که مردم ایران دیگر حاضر به بازی بر مبنای قواعد سرکوبگران خود نیستند. کمپین «نه به جمهوری اسلامی» دعوت از هر کسی است که مخالف رژیم است؛ رژیمی که شرارت هایش هیچ خانواده ای را بی آسیب نگذاشته است.

این یک دعوت انقلابی است، اما به کل با رویکرد سال ۱۳۵۷ متفاوت است: هیچ ایدئولوژی ضد غربی، رهبری متعصب، دعوت به در دست گرفتن سلاح و وعده مدینه فاضله در کار نیست. «نه به جمهوری اسلامی» در واقع یک دعوت صلح آمیز، منطقی، سکولار و انسانی برای تحقق آزادی دموکراتیک در آینده برای همه ایرانیان با هر پیشینه و باوری است.

این دعوتی برای به پیوستن به جهان است.

در صف اول این کمپین مادران و پدران معترضان صلح جو هستند که در نوامبر ۲۰۱۹ در جریان اعتراضات در بیش از ۲۰۰ شهر کشته شدند. پدران و مادران دیگر کشته شدگان بی شمار موج ترور و سرکوب رژیم و ایرانیان در سراسر جهان هم به این کمپین پیوسته اند. شاهزاده رضا پهلوی نیز به این کمپین پیوست که در آن نتیجه دعوت هایش به اتحاد برای سرنگونی بی خشونت را می بیند.

یک پیامد کمپین دعوت به تحریم انتخابات ریاست جمهوری بعدی ایران در ماه ژوئن است. رژیم ایران مانند همه حکومت های استبدادی بر روی نرخ مشارکت حساب می کند. مردم ایران که می بینند هیچ وعده اصلاحات به واقعیت بدل نشده است سیاستمداران اصلاح طلب را در بعضی از بزرگترین دروغ های رژیم، فساد و دعوت رهبر جمهوری اسلامی به کشتار معترضان همدست و مقصر می دانند.

ایرانیان دریافته اند که جمهوری اسلامی قادر و مایل به تغییرات تدریجی نیست. اصلاح پذیر نیست و باید پایان یابد.

مردم از سختی های اقتصادی و فسادی که همه پیش از «فشار حداکثری» دولت ترامپ وجود داشت به خشم آمده اند.

مردم به اشکال مختلف از طریق اعتصاب های کارگری، اعتراضات خیابانی، نامه های سرگشاده و شعارهایشان به روشنی نشان داده اند که دشمن شان رژیم است، نه آمریکا.

این کمپین با دولتی در آمریکا روبرو شده است که ظاهرا در پی حفظ جمهوری اسلامی به عنوان یک قدرت منطقه ای مشروع است. مخالفان ایرانی خطاب به پرزیدنت بایدن نوشته و از او تقاضا کرده اند فشار تحریم ها بر رژیم را برندارد. هر چه ایالات متحده و مابقی جهان آزاد ابعاد ظرفیت مردم ایران در دستیابی به پیروزی را زودتر دریابند، سریع تر می توانند صلحی پایدار را برای همه خاورمیانه تامین کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | «فشار حداکثری» موجب سخت تر شدن مقاومت ایران در برابر مصالحه شده است

XS
SM
MD
LG