لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

دیدگاه | یادداشت کامالا هریس: خروج گسترده زنان از نیروی کار، یک وضعیت اضطراری ملی است


کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده
کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، در یادداشتی در روزنامه «واشنگتن پست» نوشته است طی همه‌گیری ویروس کرونا حدود ۲.۵ میلیون زن در آمریکا کار خود را از دست داده یا نیروی کار را ترک کرده‌اند. این خروج گسترده زنان از نیروی کار یک وضعیت اضطراری ملی است و نیازمند راه حلی ملی است. وقتی ما موقعیت زنان را ارتقاء می‌دهیم، خانواده و جوامع را ارتقاء داده‌‌ایم و همه جامعه از آن سود می‌برند. این امر در ایالات متحده و سراسر جهان حقیقت دارد.

کامالا هریس می گوید از دست دادن کار، بسته شدن کسب و کارهای کوچک، و عدم فعالیت مهد کودک ها شرایط ویرانگری برای زنان شاغل پدید آورده است.

زنانی که در صنایعی مانند هتلداری و خدمات درمانی کار می کنند شغل هایشان را از دست می دهند. زنان در کارهای با حقوق پایین سخت ترین آسیب ها را دیده اند. این کارگران که بسیاری‌شان زنان رنگین پوست هستند سال ها است که حقوقی کمتر از آن چه باید دریافت می کنند و اکنون بسیاری از آن ها بیکار هستند.

در فوریه ۲۰۲۰، حدود پنج میلیون زن صاحب کسب و کارهای کوچک بودند. در ماه آوریل، از هر چهار نفر یک نفر کسب و کارش را تعطیل کرده بود.

پیش از همه گیری ویروس کرونا شرایط برای مادران شاغل دشوار بود. اکنون به نظر تقریبا غیرممکن می رسد.

مادران شاغل بدون دسترسی به مهد کودک های مقرون به صرفه مجبور هستند دست به انتخابی ناعادلانه بزنند. اقتصاد ما بدون مشارکت کامل زنان نمی تواند به طور کامل احیا شود.

پژوهش ها نشان می دهد که اگر زنان در همان نرخ مردان در نیروی کار شرکت داشته باشند تولید ناخالص داخلی ما می تواند ۵ درصد بالاتر برود.

«طرح نجات آمریکا» که پرزیدنت بایدن و من پیش از ادای سوگند اعلام کردیم به ضروری ترین نیازهای مردم آمریکا به خصوص زنان شاغل می پردازد. چک های ۱۴۰۰ دلاری به دست نیازمندان خواهد رسید و دست کم ۳ هزار دلار برای هر یک از فرزندان در اختیار والدین قرار می گیرد.

این طرح شامل بیمه بیکاری و کمک هزینه مسکن است. در این طرح منابع مالی برای کمک به بازگشایی ایمن مدارس در نظر گرفته شده است و سرمایه گذاری بزرگی در مهد کودک ها انجام می شود تا بتوانند درهای خود را دوباره باز کنند. در طرح همچنین از دسترسی واکسن برای هر کس اطمینان حاصل خواهد شد.

بعضی گفته اند طرح ما بیش از حد بزرگ است. اما هر چه بیشتر صبر کنیم، بازگرداندن میلیون ها زن به نیروی کار سخت تر خواهد شد.

ساعت ۵ بامداد روز پنجم فوریه، من نخستین رای خود را برای شکستن بن بست در سنا بر سر پیشبرد این طرح دادم. اکنون، اعضای مجلس نمایندگان و سنا در تلاش برای تصویب این لایحه هستند و ما آن ها را برای سرعت عمل در این باره تحت فشار گذاشته ایم. اکنون زمان بازگرداندن زنان به کسب و کارهایشان است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG