لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

آرا رئیسی ۱۰۰ هزار رای افزایش یافت؛ حسن روحانی: از مشارکت ۴۸درصدی «غصه» می‌خوریم


ابراهیم رئیسی
ابراهیم رئیسی

جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور، روز چهارشنبه ۲ تیر گفت پس از «وصول آخرین صورت جلسات از ۹۱ صندوق باقی مانده»، نتایج تکمیلی شمارش آرای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری نشان می دهد آراء ابراهیم رئیسی حدود ۱۰۰ هزار رای افزایش یافته و به ۱۸ میلیون و ۲۲ هزار رای رسیده است.

همزمان، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز چهارشنبه «صحت سیزدهمین دوره ریاست جمهرری» را تایید کرد.

شنبه این هفته و پس از اتمام انتخابات، وزارت کشور ایران، ابراهیم رئیسی را با کسب ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۶۵ رای پیروز انتخابات معرفی کرد. میزان کل مشارکت در این انتخابات ۴۸.۸ درصد عنوان شده است.

حسن روحانی روز چهارشنبه به نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران اشاره کرد و گفت: «غصه می خوریم که چرا مشارکت ۴۸ درصد شده» است.

تحریم انتخابات از سوی گروه های زیادی از فعالان سیاسی و مدنی باعث شد میزان مشارکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران پایینتر از سایر ادوار انتخابات در جمهوری اسلامی باشد.

با آنکه جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور، از افزایش آراء ابراهیم رئیسی پس از «نتایج تکمیلی» خبر داده است اما میزان آراء باطله کماکان بالاتر از آراء سه نامزد دیگر انتخابات، یعنی محسن رضایی، عبدالناصر همتی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی است.

XS
SM
MD
LG