لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

دیدگاه | بایدن باید در مورد ایران محتاط باشد


پرزیدنت بایدن در سخنرانی در کنفرانس مجازی مونیخ از کاخ سفید گفت، اعلام کردیم آماده مذاکره دوباره با کشورهای پنج به علاوه یک در مورد برنامه هسته‌ای ایران هستیم. ۱۹ فوریه ۲۰۲۱
پرزیدنت بایدن در سخنرانی در کنفرانس مجازی مونیخ از کاخ سفید گفت، اعلام کردیم آماده مذاکره دوباره با کشورهای پنج به علاوه یک در مورد برنامه هسته‌ای ایران هستیم. ۱۹ فوریه ۲۰۲۱

هیات تحریریه بلومبرگ در سرمقاله‌ای نوشته است پیشنهاد پرزیدنت بایدن برای پیوستن به مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ایران منطقی است، اما او نباید تسلیم باج‌خواهی تهران شود.

تحریریه بلومبرگ می‌گوید بایدن حق دارد با ایران گفتگو کند، اما نباید از رویکرد «ابتدا عمل تهران به تعهدات، بعد تخفیف تحریم‌ها» عدول کند.

ایران با ترک تعهداتش در غنی سازی اورانیوم در مسیر غلطی حرکت می کند.

بایدن تا کنون صبور بوده است و تیمی با تجربه را منصوب کرده که با متحدان اروپایی مشورت می کنند و با دیگر شرکا در برجام از جمله چین حرف می زنند. آمریکا باید محکم بایستد.

حتی پکن هم می داند که افزایش تنش در منطقه در جهت منافع چین نیست.

آمریکا و شرکای اروپایی باید روشن کنند که ایران با این رفتار امکان مصالحه را کمتر می کند نه بیشتر. سریع ترین راه به سوی تخفیف تحریم ها این است که تهران تازه ترین تهدیدهایش را کنار بگذارد و معکوس کردن تخلفات قبلی اش را شروع کند. در حالی این که روند در جریان است، دولت بایدن می تواند گام های محدودی را برای افزایش کمک های بشردوستانه و کاهش مشقات مردم عادی ایران بردارد. این امر می تواند فضا را برای توافقی «بلند‌مدت‌تر و محکم‌تر» آماده کند.

رهبران ایران باید این را تشخیص بدهند که بایدن مایل به مذاکره است. حرکات او در توقف فروش تسلیحات به متحدان ایالات متحده در منطقه خلیج فارس، پایان دادن به جنگ در یمن، و ابطال محدودیت های ویزایی برای چند کشور با اکثریت جمعیت مسلمان نشان داده است که او قصد دارد در خاورمیانه منصفانه عمل کند. ایران به جای ادامه تنش بی حاصل و خطرناک فرصت تعامل در دیپلماسی محتوایی را دارد. رژیم باید از این فرصت استفاده کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | احیای توافق هسته‌ای اهرم‌های بیشتری را در اختیار آمریکا قرار می‌دهد

XS
SM
MD
LG