لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۵

دیدگاه | مایک پنس: بایدن توافق ما با طالبان را نقض کرد


مایک پنس، معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا (عکس آرشیوی)
مایک پنس، معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا (عکس آرشیوی)

مایک پنس، با انتشار مقاله‌ای می‌گوید که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با نقض توافق دولت قبل آمریکا با طالبان، سبب حمله طالبان برای تسخیر کامل افغانستان شد، در خروج هزاران شهروند آمریکایی از افغانستان هرج و مرج به وجود آورد، میلیاردها دلار تجهیزات آمریکا را به طالبان واگذار کرد، و حضور نظامی آمریکا در افغانستان را سه برابر افزایش داد.

مایک پنس، معاون ریاست جمهوری در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در اظهارنظری که روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) در صفحه مقالات وال استریت ژورنال منتشر کرد، نوشته است: «سناریوی تسخیر افغانستان توسط طالبان که آقای بایدن ماه گذشته آن را غیرممکن دانسته بود، اینک به یک واقعیت هولناک تبدیل شده است.»

پنس می‌نویسد دولت ترامپ در فوریه ۲۰۲۰ به توافقی با طالبان رسید که بر اساس آن همه حملات به پرسنل نظامی آمریکا را متوقف کند، از پناه دادن به تروریست‌ها در خاک افغانستان امتناع کند، و با رهبران افغانستان بر سر تاسیس یک دولت جدید به مذاکره بپردازد، و در مقابل آمریکا توافق کرده بود تا زمانی که به این تعهدها عمل شود، نیروهای نظامی خود را به تدریج و با نظم و ترتیب، از افغانستان خارج کند.

پنس می‌افزاید آن توافق که به اتفاق آرا به تأیید شورای امنیت سازمان ملل نیز رسیده بود، بلافاصله به چنان ثباتی در افغانستان منجر شد که در دهه‌های اخیر سابقه نداشت؛ به طوری که در ۱۸ ماه گذشته آمریکا در افغانستان تلفات نظامی نداشته است.

پنس می‌نویسد که در پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دولت افغانستان و طالبان، هر یک کنترل بخشی از خاک افغانستان را در دست داشتند، هیچ کدام به حملات عمده دست نمی‌زدند، و آمریکا فقط ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز در افغانستان داشت که این کمترین حضور نظامی آمریکا در افغانستان از آغاز جنگ در سال ۲۰۰۱ تا آن زمان بود.

پنس می‌افزاید: «پیشرفت دولت پرزیدنت ترامپ در پایان بخشیدن به جنگ به این سبب امکان‌پذیر شد که رهبران طالبان درک می‌کردند عواقب نقض توافق، سریع و قاطع خواهد بود. بعد از آنکه ارتش ما قاسم سلیمانی، تروریست ایرانی، را حذف کرد و نیروهای ویژه آمریکا رهبر داعش را کشتند، طالبان تردید نداشت که ما به قول خود عمل خواهیم کرد.»

مایک پنس در ادامه می‌نویسد: «وقتی آقای بایدن به رئیس جمهوری رسید، به سرعت اعلام کرد که نیروهای آمریکا چهارماه بیشتر از مدت توافق شده در افغانستان خواهند ماند، بدون اینکه دلیلی برای این کار وجود داشته باشد. برنامه‌ای برای انتقال تجهیزات چندین میلیارد دلاری آمریکا که اخیرا به دست طالبان افتاده است، یا خارج کردن ده‌ها هزار آمریکایی که حالا برای فرار از کابل به تکاپو افتاده‌اند ... وجود نداشت.»

مایک پنس می‌گوید، که آقای بایدن فقط می‌خواست توافقی را که دولت ترامپ مذاکره کرده بود زیر پا بگذارد، و می‌نویسد وقتی آقای بایدن توافق آمریکا با طالبان را نقض کرد، طالبان حمله عمده خود علیه دولت افغانستان را آغاز کرد و سرانجام شهر کابل را به تصرف خود درآورد.

وی می‌نویسد،‌ طالبان «می‌دانستند که تحت این رئیس جمهوری، تهدید استفاده از نیروی [نظامی] وجود ندارد.»

مایک پنس همچنین رئیس جمهوری آمریکا را به ضعف متهم می‌کند و می‌نویسد، او برای محدود کردن کشتار، سربازان بیشتری به افغانستان اعزام کرد و حضور نظامی آمریکا در افغانستان را سه برابر افزایش داد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG