لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۴

دیدگاه | آمریکا به دولت جدید ایران هشدار می‌دهد که توافق بهتری در کار نخواهد بود


ابراهیم رئیسی ۱۴ مرداد تحلیف خواهد شد
ابراهیم رئیسی ۱۴ مرداد تحلیف خواهد شد

باراک راوید، روزنامه‌‌نگار و خبرنگار «اکسیوس»، در مطلبی به شرایط مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای میان ایران و آمریکا برای احیای برجام پرداخته است.

او در این مطلب با اشاره به نقش ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری تندروی ایران که به زودی جایگزین حسن روحانی می‌شود، اظهارات ضد و نقیض مقامات ایرانی درباره مذاکرات هسته‌ای را برجسته کرده است.

به نوشته باراک راوید، گزارش‌های خبری نشان می‌دهد که ابراهیم رئیسی قصد دارد موضع سختگیرانه‌‌تری در پیش بگیرد.

راوید می‌نویسد مقامات آمریكایی تأكید کرده‌اند كه ایران نمی‌تواند با تلاش برای مذاکره مجدد در مورد آن چه در مورد آن به تفاهم رسیده بودند، امتیازات بیشتری دریافت کند.

او در ادامه می‌گوید، آمریکا امیدوار بود كه پیش از روی كار آمدن ابراهیم رئیسی تندرو، در مورد بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران به توافق برسند. اما پس از شش دور گفتگو، مذاکرات از سوی ایرانی‌ها تعلیق شد تا دولت جدید تیم مذاکره‌کننده خود را تشکیل دهد.

باراک راوید به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که در جریان مذاکرات است می‌نویسد که دولت بایدن بحث‌های کلی ایران را زیر نظر دارد، اما هیچ چیز قطعی در مورد موضع دولت آینده نشنیده است. این مقام مسئول تأکید کرده است که مدت زمان دستیابی به توافق به زودی به پایان می‌رسد و ایران باید سریع به میز مذاکره بازگردد.

راوید می‌گوید که این مقام ارشد ایالات متحده همچنین گفت که امیدوار است مقامات دولت جدید ایران تصور نکنند به دلیل سخت‌گیرتر بودن‌شان می‌توانند نسبت به دولت قبلی امتیازات بیشتری کسب کنند؛ چرا که «موضع ایالت متحده آمریکا تغییری نخواهد کرد و ایرانی‌ها نمی‌توانند توافق هسته‌ای را از نو ابداع کنند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده است و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG