لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

توافق اوپک برای افزایش تولید؛ شفاف نبودن جزئیات، قیمت نفت را بالا برد


سهیل محمد وزیر نفت امارات و رئیس دوره‌ای اوپک (چپ) در کنار محمد بارکیندو دبیرکل اوپک در نشست امروز وین - ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸
سهیل محمد وزیر نفت امارات و رئیس دوره‌ای اوپک (چپ) در کنار محمد بارکیندو دبیرکل اوپک در نشست امروز وین - ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸

به دنبال مصالحه عربستان سعودی و ایران، کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز جمعه برای افزایش تولید از ماه آینده میلادی به منظور کاهش قیمت‌های نفت توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از وین، با وجود توافق، از آنجا که جزئیات آن بطور شفاف عنوان نشده، بازار درباره میزان افزایش تولید دچار سردرگمی شده و قیمت‌ها را ۳ درصد افزایش داده است.

با این حال، عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده اوپک که موافق افزایش تولید است، می‌گوید این افزایش حدود یک میلیون بشکه در روز، یا رقمی معادل ۱ درصد عرضه جهانی نفت، خواهد بود.

اما عراق، دومین تولیدکننده نفت اوپک، معتقد است که افزایش تولید حدود ۷۷۰ هزار بشکه باید باشد، چرا که تولید برخی کشورها به دلیل مشکلات مختلف، پیشتر به سقف تعیین شده نرسیده است.

اوپک در پایان نشست امروز خود در بیانیه‌ای گفت صد در صد به توافق هجده ماه پیش اعضا برای کاستن و محدود نگاه داشتن سقف تولید پایبند است؛ اما به جزئیات مربوط به اجرای آن اشاره نکرد.

رئیس جمهوری آمریکا که پیشتر خواستار افزایش تولید شده بود، ساعتی پیش از بیانیه اوپک، با بیان این که لازم است قیمت‌ها کاهش یابد، ابراز امیدواری کرد این سازمان با افزایش تولید موافقت کند.

توافق امروز در حالی حاصل می‌شود که ایران، سومین تولیدکننده اوپک، با خواسته پرزیدنت ترامپ برای افزایش تولید مخالفت و ادعا کرده بود سیاست‌های واشنگتن باعث افزایش قیمت شده است.

تصمیم آمریکا به خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران و بازگشت تحریم‌هایی که پس از توافق لغو شده بودند، بدین معناست که ایران از این افزایش تولید سهمی نخواهد داشت.

به نوشته رویترز، در توافق امروز اوپک، به عربستان سعودی برای تولید بیشتر از سقف توافق شده برای این همپیمان کلیدی آمریکا در اوپک و منطقه خاور میانه، چراغ سبز نشان داده شده است.

اوپک و کشورهای تولیدکننده غیرعضو اوپک، از جمله روسیه، حدود هجده ماه پیش با هدف ایجاد توازن در بازار توافق کردند روزانه یک میلیون و هشتصد هزار بشکه از مجموع تولید نفت بکاهند.

به دنبال آن، قیمت‌های نفت از حدود ۲۷ دلار برای هر بشکه در سال ۲۰۱۶، به حدود ۷۵ دلار رسید. اما کاهش تولید ونزوئلا، لیبی و آنگولا در ماه‌های اخیر تاثیر زیادی در این افزایش قیمت داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG