لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

آمریکا از اوپک می خواهد یک میلیون بشکه در روز تولید را افزایش بدهد


بلومبرگ در گزارشی نوشت: دولت آمریکا بی سر و صدا از عربستان سعودی و بعضی دیگر تولیدکنندگان اوپک خواسته است تولید نفت خود را روزانه حدود ۱ میلیون بشکه افزایش بدهد.

این درخواست نادر پس از آن عنوان می شود که بهای بنزین در بازار آمریکا به بالاترین سطح طی بیش از سه سال گذشته رسیده و پرزیدنت ترامپ علنا در توییتر از سیاست اوپک و افزایش بهای نفت گلایه کرده است. این امر همچنین در پی تصمیم واشنگتن به اعمال دوباره تحریم ها بر صادرات نفت ایران روی داده است. دور قبل تحریم های نفتی صادرات ایران را حدود ۱ میلیون بشکه در روز، که ۱ درصد کل تولید نفت جهان است، کاهش داده بود.

قانونگذاران آمریکایی معمولا هنگام بالا رفتن بهای نفت از اوپک انتقاد می کنند و دولت های آمریکا گاه آن سازمان را به تولید بیشتر تشویق کرده اند، اما این که واشنگتن خواهان افزایش مقدار مشخصی نفت بشود غیر معمول است. روشن نیست این درخواست چگونه انتقال داده شده است.

افزایش تولید در جلسه بعضی از وزیران نفت کشورهای عربی در آخر هفته گذشته در کویت عنوان شد. در بیانیه ای که پس از این گفتگو انتشار یافت تعهد شده است که از جریان ثابت نفت اطمینان حاصل شده و در اسرع وقت به تقاضای فزاینده پاسخ داده شود تا کاستی ها در دیگر نقاط جهان جبران شود.

ماه گذشته، عربستان سعودی و روسیه یک افزایش تدریجی تولید را پیشنهاد کردند، هر چند دیگر اعضای اوپک هنوز موافقت خود را اعلام نکرده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG