لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

پیشنهاد نفتی ونزوئلا: سطح تولید نفت افزایش نیابد


رویترز می گوید ونزوئلا پیشنهاد داده است که کشورهای تولید کننده نفت در اوپک و خارج از اوپک، سطح تولید نفت را در وضعیت فعلی نگه دارند و آن را افزایش ندهند.

بر اساس این گزارش منابع آگاه به امور نفت گفته اند برخی از کشورهای عضو اوپک می خواهند به توافقی دست یابند که اعضای اوپک و تولیدکنندگان مهم خارج از اوپک، تولید نفت را در سطح فعلی نگه دارند.

منابع آشنا به مذاکرات روز پنجشنبه گفتند عربستان سعودی ممکن است از این پیشنهاد استقبال کند، هرچند هنوز بسیار زود است که گفته شود آیا ریاض با این پیشنهاد موافقت خواهد کرد یا نه. به گفته این منابع هر توافقی بیشتر به تعهد ایران برای محدود ساختن برنامه خود جهت افزایش صادرات نفت بستگی دارد.

به گفته آنها، پیشنهاد نگه داشتن تولید در سطوح فعلی را یولوگیو دل پینو وزیر نفت ونزوئلا در جریان سفر به کشورهای تولید کننده نفت، از جمله روسیه، ایران، قطر و عربستان سعودی مطرح ساخت.

یک منبع گفت او می خواهد در صورت موافقت تولیدکنندگان نفت با کاهش یا دست کم "حفظ" تولید در سطح فعلی، جلسه ای را پیش از اجلاس اوپک در ماه ژوئن ترتیب دهد.

پائین آمدن قیمت های نفت از بشکه ای بالای ۱۰۰ دلار در نیمه ۲۰۱۴ آغاز شد، اما اعضای اوپک حاضر نشده اند تولید را بدون کمک کشورهای غیر عضو کاهش دهند.

نگه داشتن تولید نفت در سطح فعلی و عدم افزایش آن می تواند به منزله مصالحه ای باشد که افزایش بیشتر در عرضه را محدود کند. افزایش تولید نفت موجب شد قیمت ماه پیش این کالا به بشکه ای ۲۷ دلار و ۱۰ سنت برسد.

چنین مصالحه ای باعث می شود کشورها سهم فعلی خود را در بازار نفت کاهش ندهند.

منبع دیگری به رویترز گفت وزیر نفت ونزوئلا و علی النعیمی وزیر نفت عربستان روز یکشنبه در باره پیشنهاد بحث کردند، و افزود هرچند عربستان از پیشنهاد استقبال کرده است اما مذاکرات هنوز در مراحل اولیه است و ریاض خود را متعهد نخواهد ساخت مگر این که تهران با محدود ساختن صادرات موافقت کند.

ایران مایل نیست صادرات را محدود کند زیرا می خواهد سهم بازار را که در جریان تحریم ها از دست داد باز یابد. با این حال گزارش شده است که بیژن زنگنه گفته است حاضر به گفتگو با ریاض در مورد بازار نفت است. ریاض روابط دیپلماتیک خود را با تهران در پی حمله گروهی در تهران به سفارت عربستان، قطع کرد.

XS
SM
MD
LG