لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

زنگنه: تهران آماده است درباره بازار نفت با عربستان مذاکره کند


پالایشگه نفت آبادان
پالایشگه نفت آبادان

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران می گوید تهران آماده است درباره وضعیت بازارهای بین المللی نفت با عربستان مذاکره کند.

در پی لغو تحریم های بین المللی، ایران صادرات نفت را از سر گرفت و اعلام کرد قصد دارد روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت بیشتر تولید کند. این اقدام بازار نفت را که هم اینک با اضافه موجودی روبرو است، در حالی که کشورهای عضو اوپک حاضر نیستند تولید را کاهش دهند، بیشتر زیر فشار خواهد گذاشت.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران به خبرنگاران گفته است ما از هر شکل گفت و شنود و همکاری با اعضای اوپک، از جمله عربستان سعودی، پشتیانی می کنیم.

به گزارش الجزیره، زنگنه که در اوائل ژانویه گفت پافشاری برخی کشورها بر اضافه تولید انگیزه سیاسی دارد، اظهار داشت اگر اراده سیاسی نیرومندی وجود داشته باشد، قیمت نفت ظرف یک هفته متوازن خواهد شد.

او گفت هیچکدام از تولید کنندگان نفت از قیمت های فعلی، که در دراز مدت به آنها صدمه خواهد زد راصی نیست، و افزود ایران برای احیای صنعت نفت خود به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

پیشتر یک مقام ارشد دیگر ایران گفت کشور نمی تواند تولید نفت را کاهش دهد زیرا نیاز دارد سهم خود در بازار را دوباره بدست آورد و به سطوح تولید پیش از تحریم ها باز گردد.

مسعود هاشمیان اصفهانی قائم مقام وزیر نفت در پاسخ به پرسش رویترز که آیا ایران برای هماهنگ ساختن کاهش تولید جهت حمایت از بازار نفت آماده است یانه، گفت "ما علاقه ای به کاهش نداریم. نیاز داریم سهم خود را پس بگیریم."

اصفهانی که در مسکو سخن می گفت اظهار داشت "قیمت نقت خام کاملا به وضع بازار بستگی دارد و ما فعلا اضافه موجودی نداریم."

اوپک در ماه ژانویه مجموع تولید را ۱۳۱ هزار بشکه در روز افزایش داد، حتی هر چند اضافه موجودی دلیل اصلی کاهش قیمت های نفت بوده است.

XS
SM
MD
LG