لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

دبیرکل اوپک: به دنبال برقراری ثبات پایدار در بازار نفت هستیم


محمد بارکیندو دبیرکل نیجریه‌ای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در تابستان ۲۰۱۶ به این سمت انتخب شد.
محمد بارکیندو دبیرکل نیجریه‌ای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در تابستان ۲۰۱۶ به این سمت انتخب شد.

دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز چهارشنبه گفت تولیدکنندگان نفت همانطور که به فکر تمدید توافق کاهش سقف تولید هستند، خواهان برقراری یک ثبات پایدار در بازار هستند.

کشورهای تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک سال گذشته با هدف تقویت بهای نفت توافق کردند ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز از مجموع تولید خود را در طول شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ کاهش دهند.

محمد بارکیندو در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، کشورهای طرف توافق به تعهد خود برای برقراری «توازن» در بازار نفت پایبند بوده و امیدوارند ثبات را بر مبنای اصولی پایدار به بازار برگردانند.

به گفته رئیس نیجریه‌ای اوپک که تابستان ۲۰۱۶ به این سمت انتخب شد، از نوامبر گذشته به این سو شاهد افت چشم‌گیر ذخایر نفت در بازار بوده‌ایم، هر چند این روند کندتر از آنچه انتظار می‌رفت بوده است.

همزمان در روز چهارشنبه، خبرگزاری رویترز نیز به نقل منابع آگاه گزارش داد که اوپک و نمایندگان کشورهای تولیدکننده غیرعضو قرار است همزمان با نشست ۲۵ مه (۴ خرداد) آن سازمان در وین، با یکدیگر دیدار کنند.

تمرکز اصلی گفت‌وگوها بر تمدید یا عدم تمدید توافق تثبیت سقف تولید ۲۰ آذر ۱۳۹۵ است؛ توافقی که برای نخستین بار از سال ۲۰۰۱ میلادی و پس از گذشت دو سال از روند کاهشی قیمت‌ها، در وین حاصل شد.

رویترز از قول دو منبع نزدیک به مذاکرات نوشت، این دیدار مشترک نیز قرار است در همان روز نشست اوپک در پایتخت اتریش برگزار شود و ظاهرأ اعضای کلیدی اوپک خواهان تمدید توافق برای شش ماه دیگر هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG