لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

بیش از صد تن از نمایندگان پارلمان بریتانیا خواستار تروریستی شناخته‌شدن سپاه پاسداران شدند


اعتصاب غذای وحید بهشتی، کنشگر ایرانی، در برابر وزارت خارجه بریتانیا با درخواست تروریستی شناخته‌شدن سپاه پاسداران
اعتصاب غذای وحید بهشتی، کنشگر ایرانی، در برابر وزارت خارجه بریتانیا با درخواست تروریستی شناخته‌شدن سپاه پاسداران

صد و بیست و پنج تن از نمایندگان پارلمان بریتانیا روز چهارشنبه، ۳۰ فروردین‌ماه، در نامه‌ای به نخست‌وزیر این کشور با اعلام حمایت از وحید بهشتی، کنشگر ایرانی، بر فوریت تروریستی شناخته‌شدن سپاه پاسداران تاکید کردند.

وحید بهشتی، فعال حقوق بشر، که از ۵۶ روز پیش تاکنون در برابر وزارت خارجه بریتانیا دست به اعتصاب غذا زده، خواستار افزوده‌شدن نام سپاه پاسداران به فهرست نهادهای تروریستی این کشور شده است.

لیلی نیکفر، خبرنگار آزاد برای صدای آمریکا، از حضور نمایندگان امضاکننده نامه در برابر وزارت خارجه بریتانیا برای دیدار با وحید بهشتی و اعلام حمایت از درخواست او گزارش داده است.

استوارت پولاک، از نمایندگان پارلمان اعیان بریتانیا و امضاکننده نامه به ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، در گفتگو با گزارشگر آزاد صدای آمریکا، خطر سپاه پاسداران را فراتر از ایران وکشورهای منطقه دانست و گفت که این نهاد حتی برای بریتانیا خطر بسیار گسترده‌ای بشمار می‌رود.

استوارت پولاک بر ادامه تلاش‌های نمایندگان پارلمان بریتانیا برای قراردادن نام سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی بریتانیا تاکید کرد.

در بخشی از نامه ۱۲۵ نماینده پارلمان بریتانیا، سپاه پاسداران به عنوان عامل «بی‌ثبات‌سازی سیستماتیک در منطقه خاورمیانه» و بازوی اجرایی «رژیم ایران برای تحقق جاه‌طلبی‌های مغرضانه و کشتار هزاران نفر» معرفی شده است.

امضاکنندگان در بخش دیگری از نامه خود، به خطرات سپاه پاسداران در خاک بریتانیا، از جمله دسیسه‌چینی برای قتل شهروندان این کشور و گردآوری اطلاعات درباره یهودیان بریتانیا اشاره کرده است.

نمایندگان در نامه خود، تصمیم دولت برای تروریستی شناختن گروه‌های حماس و حزب‌الله لبنان را ستوده و خواستار افزوده‌شدن سپاه پاسداران به این فهرست شده‌اند.

وحید بهشتی، فعال حقوق بشر، هم درگفتگو با خبرنگار آزاد صدای آمریکا در لندن، از ادامه مقاومت و اعتصاب غذایش تا حصول نتیجه خبر داد.

همزمان رسانه‌های بریتانیا از برگزاری رشته اعتراضاتی در لندن به حمایت از درخواست وحید بهشتی در ماه جاری خبر داده‌اند.

طیف گسترده‌ای از مخالفان جمهوری اسلامی در ماههای گذشته با برگزاری تظاهرات در کشورهای مختلف خواستار تروریستی شناخته‌شدن سپاه پاسداران از سوی مقامات کشورهای محل سکونت خود شده‌اند.

XS
SM
MD
LG