لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۹

اطلاعات تازه از سوابق تحصیلی عمر متین؛ بازجویی از هم مسجدی های مهاجم "پالس"


مرکز اسلامی فورت پییرس که عمر متین به آن رفت و آمد داشت
مرکز اسلامی فورت پییرس که عمر متین به آن رفت و آمد داشت

ماموران پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) روز جمعه اعضای مسجدی که عمر متین، آمریکایی افغان تبار به آن رفت و آمد داشت، مورد سوال و جواب قرار دادند. اطلاعات جدید نشان می دهد که عمر متین دارای سوابق ناهنجاری رفتاری در دوران نوجوانی اش بوده است.

عمر متین یکشنبه گذشته با تیراندازی در کلوب شبانه همجنسگرایان "پالس" ۴۹ نفر را کشت، ۵۳ نفر را مجروح کرد و خود در عملیات نیرو های ویژه پلیس کشته شد. گزارش شده است او به این کلوب نیز رفت و آمد داشت و همزمان با کشتار، مشغول چک کردن صفحات فیسبوک بود تا از واکنش های احتمالی همزمان آنلاین به حمله اش با خبر شود.

سید رحمان، امام مسجدی که عمر متین به آن رفت و آمد داشت
سید رحمان، امام مسجدی که عمر متین به آن رفت و آمد داشت

به گزارش رویترز، سوابق تحصیلی عمر متین که این خبرگزاری آنها را دیده، نشان می دهد که او بارها زمانی که دانش آموز بود در مدرسه تعلیق شده بود و دست کم دو بار به خاطر کتک کاری به یک دبیرستان ویژه برای کسانی که احتمالا ترک تحصیل خواهند کرد، منتقل شده بود.

عمر متین مرگبارترین تیراندازی دسته جمعی در آمریکا را رقم زد و همسر اولش نیز گفته بود که او سابقه خشونت خانگی داشته و وی را کتک می زد. همسر اول او گفته عمر متین از نظر روانی آدم بی ثباتی بود.

تصویر هوایی از کلوب همجنسگرایان پالس که عمر متین بارها در آن دیده شده بود.
تصویر هوایی از کلوب همجنسگرایان پالس که عمر متین بارها در آن دیده شده بود.

عمر متین، ۲۹ ساله، پیمانکار یک شرکت خصوصی بود که کار نگهبانی می کرد. او در جریان حمله به کلوب همجنسگرایان، در تماسی تلفنی با فوریت های امداد در آمریکا با داعش اعلام همسبتگی کرد. گزارش شده است او همچنین علاوه بر "دولت اسلامی" یا دادعش از گروه های مختلف، از حزب الله گرفته تا القاعده که مخالف هم هستند، حمایت کرده بود.

پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، تایید کرده است که عمر متین را در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به ظن ارتباط با پیکارجویان اسلامگرا مورد بازجویی قرار داده بود اما به نتیجه مشخصی که او را یک تهدید نشان دهد، نرسید. با این حال، شواهدی در پرونده اورلاندو نشان می دهد که احتمالا عمر متین تحت تاثیر ایدئولوژی افراطی اسلامگرایان حمله در اورلاندو را مرتکب شد.

XS
SM
MD
LG