لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

عمر اکرم، آهنگساز افغانستانی نامزد گرمی: به فرهنگ، هنر، ریشه‌های افغانستانی و زبان فارسی افتخار می‌کنم


عمر اکرم، نوازنده پیانو و آهنگساز افغانستانی آمریکایی
عمر اکرم، نوازنده پیانو و آهنگساز افغانستانی آمریکایی

شصت‌وششمین مراسم اهدای جوایز «گرمی»، مهمترین رویداد سالانه موسیقی جهان، یکشنبه در لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

امسال نیز جوایز آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط آمریکا به خواننده‌ها و گروه‌های برتری اهدا می‌شود که در شاخه‌های مختلف موسیقی نامزد هستند.

عمر اکرم، نوازنده پیانو و آهنگساز افغانستانی آمریکایی، یکی از هنرمندانی است که با آلبوم «لحظه‌های زیبا» در سبک «نیو ایج» یا «موسیقی نوین» نامزد دریافت جایزه گرمی است.

این مجموعه که نقطه اوجی در سفر موسیقایی این هنرمند محسوب می‌شود، نشان‌دهنده تحولی عمیق در نگرش هنری این نوازنده پیانو و آهنگساز است.

آلبوم «لحظه‌های زیبا»
آلبوم «لحظه‌های زیبا»

آقای اکرم در سال ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی) نیز در همین شاخه برنده گرمی شد و به موفقیتی تاریخی دست یافت. او نخستین هنرمند افغانستانی است که صاحب این جایزه شد.

عمر اکرم به صدای آمریکا می‌گوید که انتظار نداشت برای دومین بار نامزد گرمی شود و هنگامی که در ماه نوامبر گذشته اسامی نامزدها را اعلام کردند، از این موضوع «غافلگیر» شد.

آقای اکرم با اشاره به این که «بسیار خوشحال» شده است، می‌افزاید که این نامزدی افتخار بزرگی برای او، افغانستانی‌ها، فارسی‌زبان‌ها، و تمامی کسانی است که به آثارش علاقه دارند.

عمر اکرم می‌گوید برای او بسیار مهم است که به‌عنوان یک هنرمند افغانستانی چنین افتخاراتی کسب می‌کند و هرچند در آمریکا متولد شده است، به والدین خود که از شهر کابل هستند، و به فرهنگ، هنر، ریشه‌های افغانستانی، و زبان فارسی افتخار می‌کند.

به گفته آقای اکرم، تمامی این عوامل در موسیقی او تأثیرگذار هستند و فرهنگ افغانستانی و هنر شرقی نقش مهمی در شکل‌گیری آثارش دارند.

انتشار آلبوم «لحظه‌های زیبا» در تابستان گذشته با استقبال زیادی در شبکه‌های پخش اینترنتی مواجه شد و از مجموعه‌های پرشنونده در سبک موسیقی نوین است.

عمر اکرم می‌گوید قطعات این آلبوم با الهام از خاطرات خوش دوران کودکی، تجربیات و لحظه‌های زیبای زندگی او شکل گرفته، و مجموعه‌ای بسیار شخصی و پراحساس است.

او در ادامه می‌افزاید همه انسان‌ها لحظه‌های زیبایی در زندگی دارند که آنها را به خاطر می‌آورند، و به همین دلیل به خوبی با قطعات آلبوم رابطه برقرار کردند.

ساز اصلی عمر اکرم پیانو است، او ابتدا ملودی را روی پیانو می‌سازد و ‌در ادامه سازهای دیگری مانند ویولون یا فلوت را به آهنگ اضافه می‌کند. آثار بدون کلام این هنرمند، با ترکیب‌هایی با طنین عاطفی، فرهنگ‌های مختلف را به سادگی به یکدیگر پیوند می‌دهد.

عمر اکرم، نوازنده پیانو و آهنگساز افغانستانی آمریکایی
عمر اکرم، نوازنده پیانو و آهنگساز افغانستانی آمریکایی

عمر اکرم در شرایطی به‌عنوان یک هنرمند افغانستانی برای دومین بار نامزد جایزه گرمی می‌شود که امروز در افغانستان محدودیت‌های زیادی در حوزه موسیقی وجود دارد و حکومت طالبان مانع فعالیت‌های هنری جوانان می‌شود.

عمر اکرم با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر همیشه در زندگی برای او مهم بوده است، می‌گوید که به‌رغم تمامی مشکلات، از جوانان علاقمند به موسیقی می‌خواهد تا این رشته هنری را دنبال کنند، ساز بزنند، و هرگز ناامید نشوند.

این نوازنده پیانو و آهنگساز افغانستانی ساکن لس‌آنجلس، در گذشته با تعدادی از هنرمندان ایرانی از جمله شهداد روحانی و اردشیر فرح همکاری کرده است، و دوستان ایرانی زیادی از جمله ماز جبرانی و مکس امینی دارد.

شصت‌وششمن مراسم گرمی، یکشنبه چهارم فوریه (۱۵ بهمن) در تالار «کریپتو دات‌کام» لس‌آنجلس برگزار شد.

XS
SM
MD
LG