لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

مهدی رجبیان، آهنگ‌ساز ایرانی، برنده جایزه هنر سازمان ملل شد


مهدی رجبیان
مهدی رجبیان

مهدی رجبیان، آهنگ‌ساز ایرانی روز پنجشنبه ۱۱ آبان به عنوان برنده دومین مسابقه «سالانه بین‌المللی هنر سازمان ملل برای هنرمندان اقلیت» معرفی شد.

تارنمای «بیلبورد» با اعلام این خبر به نقل از وب سایت سازمان ملل نوشت: رجبیان، آهنگ‌ساز ایرانی که به علت سه بار حبس مرتبط با فعالیت موسیقایی امکان خارج شدن از ایران را ندارد، به صورت غیابی مورد ستایش کانون بین‌المللی هنر سازمان ملل قرار گرفت.

این جایزه به هنرمندانی اعطا می‌شود که تبعیض و مشکلات جوامع را در قالب هنر ارائه می‌کنند و امسال مهدی رجبیان در رقابت با ۸۰ هنرمند از کشورهای مختلف جهان موفق شد به عنوان نخستین موسیقی‌دان، «جایزه هنر سازمان ملل متحد» را از آن خود کند.

مهدی رجبیان، در واکنش به دریافت این جایزه با ارسال پیامی به سازمان ملل، سکوت در برابر ظلم را همکاری با ظالم دانست و گفت: «استقامت و ایستادگی و استقلال وظیفه ما در برابر ظلم و ستم و نقض حقوق بشر است.»

او با اشاره به وضعیت این روزهای ایران افزود: «امروز وقتی هنوز فریاد مادری را می‌شنویم که قرار است فرزندش را اعدام کنند، نمی‌توان از صدا و موسیقی انتظار آرامش داشت. امروز نمی‌توان تصویری از زمینی سرسبز و پهناور بر روی بوم نقاشی را داشت، وقتی گلوله‌ای سینه کودکی را شکافته و خون سرخ او نقاشی آزادی را در کف خیابان ترسیم کرده است. امروزه نمی‌توان از رقص یک رقصنده لذت برد، وقتی فردی برای حکم اعدام روی چوبه دار است و آخرین رقص زندگی خود را اجرا می‌کند. امروز نمی‌توان انتظار تصور یک رمان ترسناک تخیلی را داشت، وقتی یک داستان وحشتناک واقعی از نقض حقوق بشر در زندان‌ها وجود دارد.»

کلود کان، مقام حقوق بشر سازمان ملل متحد، هم با اشاره به شجاعت و استقامت رجبیان در استفاده از موسیقی به عنوان چراغی برای حقوق‌بشر در رویارویی با ناملایمات او را شایسته دریافت این جایزه دانست.

پدرسن، مشاور سازمان ملل متحد و رئیس کمیته اجرایی موسیقی آزاد نیز از فداکاری رجبیان نسبت به هنر و حقوق‌بشر، با وجود محدودیت‌ و تهدیدهای مداوم، قدردانی کرد.

مهدی رجبیان متولد آبان سال ۱۳۶۸ در ساری استان مازندران است. او آهنگساز، تهیه کننده، نوازندهٔ سه تار است که به اتهام فعالیتهای موسیقایی چندین سال را در زندان سپری کرده است.

او نخستین بار در سال ۱۳۹۲ به اتفاق برادرش حسین رجبیان به دلیل بنیان‌گذاری و گرداندن وب‌سایت «برگ‌موزیک» که به انتشار موسیقی‌های زیرزمینی اختصاص داشت، به اتهام «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

آلبوم موسیقی «اهل خاورمیانه» از مهدی رجبیان در سال ۲۰۱۹ برنده مدال نقره جایزه موسیقی گلوبال میوزیک اواردز شد و به همراه آلبوم «هنوز پاییز است» ساخته کیهان کلهر، در لیست ۱۰ آلبوم برتر جهان توسط مجله بریتانیاییِ سانگ‌لاینز قرار گرفت.

رجبیان برای ضبط و انتشار سمفونی خود به نام «می‌آید» در سپتامبر ۲۰۲۲ به طور مجازی با ۲۰ نوازنده که بسیاری از آنها برندگان و نامزدهای «گرمی» بودند همکاری کرد.

XS
SM
MD
LG