لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

باکتری های خطرناک شرکت کنندگان در رقابت های المپیک را تهدید می کند


خلیج گوانابارا
خلیج گوانابارا

دانشمندان و پژوهشگران می گویند باکتریهای بسیار خطرناکی را که در برابر دارو مقاوم هستند در سواحل ریو دوژانیرو، که میزبان رقابت های شنای المپیک خواهد بود، و در دریاچه بزرگی که قرار است در آن قهرمانان قایق رانی و پاروزنی در آغاز مسابقات در پنجم اوت رقابت کنند،پیدا کرده اند.

گزارش رویترز حاکی است یافته های دو مطالعه آکادمیک، مشهور ترین نقاط برای توریست ها را شامل می شود و مناطق آلوده به میکرب هایی را که معمولا فقط در بیمارستان ها پیدا می شود، گسترش می دهد. همچنین بر نگرانی که آبراه های آلوده به فاضلاب ریو ناسالم است می افزاید.

گزارشی که در اواخر ۲۰۱۴ منتشر شد حضور "اَبَر باکتری" را در نزدیکی یکی از سواحل در خلیج گوانتابارا ، محل برگزاری مسابقات قایقرانی، نشان داد .

این باکتری، که مرکز آمریکایی کنترل و جلوگیری از بیماری ها، آنرا تهدیدی فوری برای سلامت عمومی شناسایی کرده است، می تواند موجب ابتلا به عفونت در مجرای ادرار، روده، ریه، گردش خون و نیز مننژیت شود. مرکز می گوید مطالعات نشان می دهد درمان این بیماری ها بسیار دشوار است، و بالغ بر نیمی از مبتلایان زنده نمی مانند.

در گزارش رویترز گفته می شود پاکسازی آبراه های شهر قرار بود یکی از بزرگترین میراث های رقابت های المپیک باشد و مقامات ریو هنگام ارائه درخواست رسمی میزبانی نخستین المپیک آمریکای جنوبی در ۲۰۰۹ ، قول دادند چنین کاری انجام دهند.

آن هدف به شکستی شرم آور تبدیل شده است، قهرمانان از بوی تند فاضلاب و آشغال هایی که به قایق ها در خلیج گوانابارا می خورد یا به آنها می چسبد ، و می تواند خطراتی برای رقابت های درست باشد، شکایت می کنند.

آلودگی موجب شده است پلیس فدرال و دادستان ها در این باره که آیا شرکت آب ریو با دروغگویی درباره میزان فاضلاب مرتکب جرائم زیست محیطی شده است یانه تحقیق کنند. تحقیقگران همچنین به این موضوع می پردازند که میلیاردها دلاری که برای بهبود سرویس های فاضلاب و پاکسازی خلیج گوانابارا از اوائل دهه ۱۹۹۰ اختصاص داده شد بود ، کجا رفته است.

XS
SM
MD
LG