لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

۱۵۰ کارشناس بهداشت عمومی: برگزاری مسابقات المپیک در برزیل غیر مسئولانه است


مارگارت چان مدیر کل سازمان بهداشت جهانی
مارگارت چان مدیر کل سازمان بهداشت جهانی

۱۵۰ کارشناس برجسته بهداشت عمومی با امضای یک نامه سرگشاده به مارگارت چان، رئیس سازمان بهداشت جهانی تصمیم کمیته بین المللی المپیک و سازمان جهانی بهداشت را در برگزاری مسابقات المپیک تابستانی امسال در برزیل، غیر مسئولانه و غیر اخلاقی خواندند.
آنها می گویند برگزاری این مسابقات، بیش از نیم میلیون بازدیدکننده و ورزشکار را از سراسر جهان، در معرض آلودگی به ویروس زیکا و تبعات ناهنجار آن قرار می دهد.

شهر ریودو ژانیروی برزیل در حالی آماده برگزاری رقابت های المپیک در ماه اوت می شود که دومین شهر آلوده جهان به ویروس زیکا است و این واقعیت موجب جدال و جنجال بین مقام های المپیک و سازمان ها و متخصصان بهداشتی شده است.

کمیته بین‌المللی المپیک می گوید، شیوع زیکا در برزیل مانع برگزاری بازی‌های ۲۰۱۶ در ریو نخواهد شد. و مردم می توانند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از بیمار شدن پیشگیری کنند. نظری که پرفسور امیر عطاران، استاد حقوق و علوم بهداشتی در دانشگاه اوتاوا و از نویسندگان نامه سرگشاده ۱۵۰ دانشمند بهداشتی با آن مخالفند: "مشکل اینجاست که اگر المپیک طبق برنامه برگزار شود و نیم میلیون نفر از سراسر دنیا به برزیل بروند مسلما اغلب می توانند تا حدودی از خود مراقبت کنند ولی اینکه فکر کنیم ۵۰۰ هزار نفر تماشاگر المپیک قرار است به جای گردش در هوای آزاد و لذت بردن از مسابقات و کارناوال های شاد در اتاق های سربسته، زیر کولر بنشینند یک ساده لوحی است."

به گفته او گروه بزرگی از این افراد قاعدتا آلوده شده و با برگشت به کشورهای شان موجب انتشار بیماری زیکا در دنیا می شوند.

با این همه سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در آمریکا می گویند از منظر بهداشت عمومی، هیچ دلیل علمی برای لغو یا تعلیق بازی ها وجود ندارد. ولی ترس از زیکا موجب شده تا گروهی از قهرمانان و امیدهای برتری مسابقات از جمله هوپ سولو دروازه بان برجسته ی تیم فوتبال زنان آمریکا، درباره حضور خود در بازی ها ابراز تردید کنند. تصمیمی که ذهن تقریبا همه ورزشکاران المپیک ۲۰۱۶ ریو را به خود مشغول کرده است.

کریس اکابوسی قهرمان دو با مانع نیز می گوید: "گرفتن تصمیم درست در این باره برای ورزشکاران تقریبا غیر ممکن است و این وظیفه اخلاقی و مسئولیت حرفه ای کمیته بین المللی المپیک است که سلامتی آنها را در نظر بگیرد."

سازمان جهانی بهداشت، مطالب آموزشی و راهنمای عمل مفصلی برای مسافران عازم ریو دو ژانیرو تهیه کرده و از آنان خواسته خطر بیماری زیکا را در ایجاد میکروسفالی و عوارض عصبی ماندگار جدی بگیرند و حتی الامکان در اماکن سربسته و با تهویه مطبوع باقی بمانند و از رابطه جنسی نامطمئن پرهیز کنند.

XS
SM
MD
LG