لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

سازمان جهانی بهداشت: با وجود نگرانی فزاینده از زیکا، المپیک ریو برگزار شود


تاکنون بیشترین موارد ابتلا به زیکا در برزیل ثبت شده است.
تاکنون بیشترین موارد ابتلا به زیکا در برزیل ثبت شده است.

رئیس سازمان جهانی بهداشت می گوید با وجود آن که نگرانی این نهاد بین المللی از شیوع ویروس زیکا در حال افزایش است، با این حال توصیه نمی کند که رقابت های المپیک تابستانی ریو دو ژانیروی برزیل لغو شود یا به تاخیر بیافتد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دکتر مارگارت چان روز سه شنبه در یک نشست خبری در شهر ژنو سوئیس گفت "هر اندازه ما بیشتر درباره زیکا می آموزیم، بیشتر به نگرانی ما افزوده می شود."

وی اضافه کرد، هر چند زیکا ده ها سال است که وجود دارد، اما اخیرا ثابت شده است که این ویروس موجب نقض عضو و ناراحتی های عصبی، بویژه در نوزادان، می شود.

مارگارت چان توصیه سازمان جهانی بهداشت که زنان باردار نباید به برزیل سفر کنند را تکرار کرد و گفت، این سازمان به ورزشکاران و همراهان آنها در ریو توصیه می کند برای جلوگیری از گزیده شدن توسط پشه هایی که ویروس زیکا را منتقل می کنند، چاره اندیشی کنند.

با این حال، وی گفت دلیلی نمی بیند این مسابقات - که انتظار می رود حدود نیم میلیون نفر را به برزیل بکشاند - به جای دیگری منتقل شود. تاکنون بیشترین موارد ابتلا به زیکا در برزیل ثبت شده است.

سازمان جهانی بهداشت در ماه فوریه گذشته اعلام کرد که شیوع زیکا یک "فوریت جهانی" است و این ویروس اینک به حدود ۶۰ کشور مختلف سرایت کرده است.

این سازمان گفته است که اوضاع را زیر نظر دارد و ممکن است با توجه به چگونگی پیشرفت این بیماری، توصیه های مسافرتی مربوطه را تغییر دهد.

برخی کارشناسان پیشنهاد کرده اند به منظور جلوگیری از تولد نوزادان مبتلا به آسیب های مغزی، رقابت های المپیک به نقطه دیگری منتقل شود یا دست کم به تاخیر افتاد. المپیک تابستانی ریو از ۵ تا ۲۱ اوت برگزار می شود.

آنها همچنین هشدار می دهند که این رقابت ها ممکن است موجب بروز موارد جدید زیکا در کشورهای دیگر شود و به گسترش بین المللی این اپیدمی شتاب دهد.

XS
SM
MD
LG