لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

عربستان و امارات قادر به افزایش «قابل توجه» تولید نفت هستند


آرشیو
آرشیو

رویترز به نقل از منابعی در خلیج فارس که به گفته این خبرگزاری با تفکرات رهبران عربستان سعودی و امارات، دو صادرکننده بزرگ نفت در سازمان اوپک، آشنا هستند می‌نویسد که این دو کشور می‌توانند در صورتی که جهان در زمستان امسال با بحران شدید عرضه نفت مواجه شود تولید نفت را به طور «قابل توجه» افزایش دهند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش موسوم به «اوپک پلاس» روز چهارشنبه تصمیم گرفتند تولید نفت خود را تنها ۱۰۰هزار بشکه در روز افزایش دهند.

بیانیه اوپک گفت ظرفیت «بسیار محدود» برای عرضه بیشتر نفت وجود دارد که باید آن را برای زمانی که ممکن است «اختلال شدید عرضه» نفت پیش ‌آید نگه داشت.

اما سه منبع که به دلیل حساسیت موضوع نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که عربستان سعودی و امارات می‌توانند «به میزان قابل توجهی» نفت بیشتری تولید کنند، اما آنها تنها در صورت بدتر شدن بحران عرضه نفت، این کار را انجام می‌دهند.

این منابع هیچ رقمی را در مورد ظرفیت اضافی عربستان امارات برای افزایش تولید نفت اعلام نکردند، اما گفتند عربستان سعودی، امارات، و برخی دیگر از اعضای اوپک می‌توانند تولید خود را بین ۲ تا ۲.۷ میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، قیمت گاز در اروپا را به رکورد بی سابقه‌ای، و قیمت نفت خام برنت نیز به بالاترین حد در ۱۴ سال گذشته رسید.

XS
SM
MD
LG