لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

وزیر نفت قطر: بازار نفت به "کندی" اما "با ثبات" در حال ترمیم است


محمدبن صالح الساده وزیر نفت قطر (وسط) در کنار وزیران نفت عربستان سعودی، روسیه، ونزوئلا در دوحه - بمهن ۱۳۹۴
محمدبن صالح الساده وزیر نفت قطر (وسط) در کنار وزیران نفت عربستان سعودی، روسیه، ونزوئلا در دوحه - بمهن ۱۳۹۴

در آستانه اجلاس وزیران نفت ۱۳ کشور عضو اوپک در هفته آینده در وین، وزیر نفت و صنعت قطر می‌گوید عوامل بنیادی نشان می‌دهد که قیمت نفت پس از سقوط بیش از ۶۰ درصدی خود، به تدریج رو به افزایش و در جهت صحیح و سازنده‌ای در حرکت است.

محمدبن صالح الساده روز سه شنبه چهارم خرداد، در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس در دوحه گفت، قیمت‌های پائین نفت و عدم سرمایه گذاری در این صنعت، تثبیت عرضه نفت را در آینده به مخاطره انداخته است. او همچنین گفت که در قطر طی دوسال گذشته سرمایه گذاری در صنعت نفت تقرییاً به نصف کاهش یافته است.

وی افزود "بازارهای نفتی جهان به کندی، ولی با ثبات، در حال بازسازی هستند. خوشبختانه عوامل بنیادی نشان می‌دهد که قیمت نفت در جهت صحیح و سازنده‌ای به سوی تعادل و تثبیت در حال حرکت است. تلاش ما بر آن است که جریان تعدیل و تثبیت قیمت‌ها را تسریع کنیم تا حتی الامکان پیامدهای ناشی از سقوط قیمت نفت را کاهش دهیم. به اعتقاد من قیمت‌های کنونی نفت منصفانه نیست. ما نیاز به قیمت های منصفانه تری داریم تا بتوانیم عرضه نفت را تامین و تثبیت و از افزایش ناگهانی قیمت نفت جلوگیری کنیم."

وزیر نفت و صنعت قطر می‌گوید برای نفت قیمت ثابت مشخصی وجود ندارد، اما او بر این باور است که قیمت نفت باید دست کم به بشکه‌ای ۶۵ دلار برسد تا کشورهای تولیدکننده نفت بتوانند از طریق سرمایه گذاری، صنعت نفت را دوباره احیا کنند.

وزیر نفت و صنعت قطر که اکنون ریاست ادواری سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، را به عهده دارد، گفت امکان ادامه مذاکرات و رسیدن به توافق بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، در مورد ثابت نگه داشتن قیمت نفت هنوز هم وجود دارد.

قیمت نفت در سال جاری میلادی حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است.

روز سه شنبه چهارم خرداد ماه، در بازار نیویورک قیمت نفت تکزاس غربی و در بازار نفت لندن قیمت نفت برنت دریای شمال هر بشکه نفت به بیش ۴۸ دلار داد و ستد شد.

XS
SM
MD
LG