لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

هند ۷۵۰ میلیون دلار از بدهی نفتی خود را به ایران پرداخت کرد


در آستانه سفر نخست وزیر هند به تهران، رسانه‌ها گزارش دادند که این کشور ۷۵۰ میلیون دلار از بدهی های خود به ایران را پرداخت کرد.

گزارش رسانه‌های هند حاکی است که پالایشگاه منگلور ۵۰۰ میلیون دلار و شرکت نفت هند ۲۵۰ میلیون دلار از بدهی خود به ایران را از طریق یونیون بانک هند پرداخت کرده اند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که هند این مبلغ را به یورو و به واسطه هالک بانک ترکیه به ایران پرداخت کرده است. برخی گزارش‌ها حاکی است که شرکت هندی اسار نیز قرار است به زودی ۵۰۰ میلیون دلار بابت بدهی نفتی این شرکت به ایران پرداخت کند.

بدهی نفتی هند به ایران که حدود شش و نیم میلیارد دلار برآورد شده است از هنگام تحریم‌های هسته‌ای ایران باقی مانده است. مقامات هندی پیش از این باز نبودن مسیر پرداخت و نبود ارتباطات بانکی را از موانع اصلی پرداخت بدهی نفتی ایران عنوان کرده بودند.

پس از اینکه مسیر پرداخت پول خرید نفت ایران توسط هند، که از طریق هالک بانک ترکیه انجام می‌شد، در سال ۲۰۱۳ بسته شد، خریداران هندی در توافقی با ایران، ۵۵ درصد ارز حاصل از فروش نفت ایران را به یورو درحسابی در یوکو بانک ذخیره کردند. ۴۵ درصد این دارایی ها نیز در حسابی در یوکو بانک برای واردات کالا پس‌انداز شده است.

هند که از خریداران عمده نفت ایران است، در دوره تحریم‌های هسته ای، روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرد. این کشور به تازگی با ایران بر سر پرداخت بدهی‌های خود به توافق رسیده است.

پرداخت بخشی از بدهی های هند به ایران در حالی اعلام شده است که نخست وزیر این کشور قرار است یکشنبه دوم خرداد به تهران سفر کند؛ سفری که به منظور ارتقای مناسبات تجاری دو کشور صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG