لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

ایران تولید و صادرات نفت خود را فراتر از پیش بینی ها افزایش داده است


در حالی که یک منبع آگاه در صنعت نفت ایران نسبت به افزایش ۶۰ درصدی میزان صادرات نفتی ایران نسبت به سال گذشته ابراز امیدواری کرده است، معاون صندوق بین المللی پول اعلام کرد که فرصتی ایجاد شده تا ایران اقتصاد خود را بازسازی کند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۹ اردیهبشت به نقل از یک کارشناس نفتی، نوشت که صادرات نفتی ایران به اروپا افزایش یافته و روزانه به ۴۰۰ هزار بشکه رسیده که تقریباً نصف پیش از اعمال تحریم هاست.
وی با اشاره به افزایش صادرات نفتی ایران به اروپا گفت انتظار میرود که صادرات نفتی ایران در ماه جاری میلادی ۶۰ درصد نسبت به ماه مشابه در سال گذشته افزایش یابد.

گزارش می گوید که تهران توانسته سریع‌تر از پیش بینی سازمان بین المللی انرژی و سایر تحلیل گران نفتی سطح تولید خود را به پیش از اعمال تحریم‌ها برساند.

به عنوان نمونه، ایران در ماه میلادی گذشته روزانه بالغ بر دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرده، که ۱۵ درصد بیشتر از پیش بینی سازمان بین المللی انرژی بود.

افزایش صادرات نفتی ایران همچنین نشان می‌دهد که تهران توانسته مشکل کمبود نفتکش‌ها را برطرف سازد.

در این حال، دیوید لیپتون معاون مدیر عامل صندوق بین المللی پول، که روز سه‌شنبه در بانک مرکزی ایران سخن میگفت اظهار داشت که برای ایران فرصتی طلائی پیش آمده تا بتواند به جامعه جهانی بپیوندد و اقتصاد خود را بازسازی کند.

او گفت صندوق بین المللی پول آماده است تا برای مقابله با پولشوئی و تأمین مالی گروه‌های تروریستی به ایران کمک کند.

با این حال، احمد علوی استاد اقتصاد دانشگاه در سوئد معتقد است که افزایش صادرات نفتی مانع تنوع در فعالیت‌های اقتصادی کشور خواهد شد و بار دیگر اقتصاد کشور را وابسته به درآمد نفت خواهد کرد.

صادرات نفتی ایران به آسیا در ماه گذشته روزانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه بود که نسبت به سال گذشته بیش از ۳۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

XS
SM
MD
LG