لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

با محدود شدن صادرات ایران قیمت نفت افزایش یافت


به گزارش خبرگزاری رویترز، نگرانی بازار نفت جهانی از نزدیک شدن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران و قطع یا کاهش شدید صادرات نفت ایران موجب افزایش قیمت این کالا در روز دوشنبه شد؛ هرچند افزایش تولید نفت آمریکا و کشورهای عضو اوپک، کمبود نفت ایران را تا حد زیادی جبران می‌کند.

آمریکا از ماه نوامبر تحریم‌های نفتی علیه ایران را اعمال می کند و از شرکت های نفتی و کشورهای خریدار نفت ایران خواسته است از خرید نفت این کشور خودداری ورزند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نفت خام برنت هر بشکه ۷۸.۱۴ دلار و نفت آمریکا هر بشکه ۶۹.۹۰ دلار خرید و فروش شد، که در مقایسه با دو هفته گذشته ۱۰ در صد افزایش را نشان می دهند.

سایه تحریم های آمریکا، پیشاپیش صادرات نفت ایران را محدود کرده است.

استیفن برناک، کارشناس انرژی در لندن می گوید که صادرات نفت ایران، سومین تولیدکننده بزرگ اوپک، بیش از آنچه انتظار می‌رفت محدود شده و سرعت این کاهش صادرات نیز زیاد تر از حد انتظار بوده است. با این حال باید منتظر وخیم تر شدن وضعیت صدور نفت ایران پس از ماه نوامبر و اعمال مرحله دوم تحریم ها بود.

ادوارد بل کارشناس انرژی در دوبی می گوید، با آن که در ماه گذشته صدور روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت ایران کاهش یافته، اما عرضه نفت به بازار به خوبی انجام شده است.

تولید روزانه اوپک در ماه اوت ۲۲۰هزار بشکه افزایش داشته و به ۳۲.۷۹ میلیون بشکه رسیده است.

لیبی و عراق نیز در این مدت بر تولید و صادرات نفت افزوده اند.

بهره برداری از نفت در آمریکا نیز افزایش چشمگیری داشته و طی سه هفته گذشته با حفر ۸۶۲ حلقه چاه نفت بر میزان فعالیت و بهره برداری افزوده شده است.

در این میان، عاملی که ممکن است بر کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیر گذار باشد جنگ تجاری کنونی آمریکا با چین، کانادا و متحدان اروپایی است، که اگر ادامه یابد به تولید صنعتی آسیب می رساند و از میزان تقاضا برای نفت کاسته خواهد شد و با کاهش تقاضا قیمت نفت پائین می آید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG