لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

صادرات نفت ایران، پیش از تحریم های آمریکا، بیش از انتظار پایین رفته است


گزارشی از بنو فاکون در روزنامه وال استریت جورنال

هنوز تحریم های آمریکا در آبان ماه فرا نرسیده، صادرات محموله های نفتی ایران با سرعتی بیش از انتظار کاهش یافته است.

منابع آگاه به خریدها در بازار نفت می گویند صادرات نفت خام ایران در ماه سپتامبر تا یک سوم تقلیل می یابد. این امر به طور بالقوه عرضه نفت در بازار را به شکل پیش بینی نشده تحت تاثیر قرار می دهد. مقام ها در شرکت ملی نفت ایران انتظار دارند که ماه آینده محموله های نفت خام ایران از دو میلیون و سیصد هزار بشکه در روز در ماه ژوئن به حدود روزانه یک و نیم میلیون بشکه سقوط کند.

بسیاری از کارشناسان انتظار داشتند صادرات نفت ایران تا پایان سال میلادی جاری حدود یک میلیون بشکه کم شود. اکنون بعضی از متخصصان می گویند این کاهش پیشتر اتفاق افتاده است. ایران هنوز صادرات این ماه خود یا پیش بینی اش برای ماه آینده را اعلام نکرده است.

این تحول تا حدودی نشانه عدم تمایل صاحبان نفتکش ها به جابجایی نفت ایران است.

شرکت های نفتی تا ۱۳ آبان ماه فرصت دارند، خود را با ممنوعیت های آمریکا در خرید نفت ایران، در پی خروج دولت ترامپ از برجام در ماه مه، تطبیق بدهند. اتحادیه اروپا، چین و دیگر کشورها عهد کرده اند در برابر تحریم های یکجانبه آمریکا مقاومت کنند و می کوشند راه هایی را برای ادامه خرید نفت خام از ایران بیابند. اما نتوانسته اند بانک ها، شرکت های حمل و نقل دریایی و شرکت های بیمه ای پیدا کنند که حاضرند خطر جریمه شدن توسط آمریکا را به جان بخرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG