لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

قیمت های جهانی نفت به پائین ترین سطح در ۱۱ سال رسید


در حالی که تنش بین ایران و عربستان سعودی هر گونه همکاری دو کشوربرای کاهش تولید را غیرممکن تر می سازد، قیمت های چهانی نفت روز چهارشنبه ۴ درصد کاهش یافت و به پائین ترین سطح در مدت ۱۱ سال رسید.

پیامدهای خشم برآمده از اعدام یک روحانی شیعه در عربستان، قیمت نفت را در معاملات سه روز گذشته نزدیک هشت درصد پایین آورده و این شایعه را که اعضای اوپک ممکن است با کاهش تولید برای تقویت قیمت موافقت کنند، بی اعتبار کرده است.

رویترز می گوید در این میان، کند شدن رشد اقتصادی در چین و هند، بر این هراس افزوده است که حتی تقاضای بالا در نقاط دیگر ممکن است برای جذب اضافه موجودی نفت خام در بازار کافی نباشد.

نفت خام برنت برای تحویل در آینده روز چهارشنبه از قرار بشکه ای ۳۵ دلار و هفت سنت معامله شد، که پائین ترین رقم از اوائل ژوئیه ۲۰۰۴ تلقی می شود.

قیمت هر بشکه نفت که در ژونن ۲۰۱۴ از ۱۱۵ دلار فراتر رفت، در پی ورود نفت "شیل" آمریکا به بازار قوس نزولی داشته است، در همین حال موجب شده است برخی تولید کنندگان برای جبران کاهش درآمد و حفظ سهم خود در بازار ، بر میزان استخراج بیافزایند.

رویترز می گوید آنچه بر اضافه موجودی می افزاید، صادرات نفت ایران است که انتظار می رود در سال ۲۰۱۶، با لغو تحریم ها، افزایش پیدا کند.

با این حال، یک مقام ارشد وزارت نفت ایران به رویترز گفت امکان دارد کشور برای پرهیز از وارد آمد فشار بیشتر برقیمت ها، افزایش صادرات را متعادل کند.

XS
SM
MD
LG