لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

قطع روابط عربستان و ایران قیمت نفت را افزایش داد


عکس تزئینی
عکس تزئینی

به دنبال قطع رابطه سیاسی عربستان سعودی با ایران، قیمت نفت در بازارهای بین المللی با یک دلار افزایش، به ۳۸ دلار و ۲۸ سنت افزایش یافت.

حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران و ساختمان کنسولگری آن کشور در مشهد، مقدمه قطع روابط سیاسی دو کشور بود که در اعتراض به اعدام شیخ نمر باقر النمر، یکی از رهبران شیعیان عربستان سعودی، انجام شد.

برخی از ناظران بازار بر این باور هستند که این افزایش قیمت - که پس از مدت ها روند نزولی قیمت ها در بازارهای جهانی روی داده است- موقتی خواهد بود.

پیتر کاردیلو از فرست استاندارد اینترنشنال می‌گوید "هنگامی که میزان تقاضای بین المللی کم، و عرضه بیش از تقاضا است، مثل هر محصول دیگری، طبعا قیمت آن پائین خواهد آمد."

قطع روابط سیاسی عربستان سعودی و ایران، که در دو سوی اختلافات و جنگ های جاری در خاور میانه هستند، برقراری صلح، و بویژه مقابله با گروه افراطی داعش در سوریه و عراق را بیش از پیش پیچیده کرده است.

آرون دیوید میلر پژوهشکده ویلسون سنتر می‌گوید "این رشته از اقدامات، خاور میانه عصبانی و از کار افتاده را، عصبی تر و از کار افتاده تر می کند."

با این حال، ناظرانی مانند مایکل پاولسون از مدیریت ریسک میدل فرات در دانمارک معتقد است، بازار از نفت اشباع شده و حوادث سیاسی کمتر از قبل می توانند بر قیمت نفت اثر بگذارد.

XS
SM
MD
LG