لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

قیمت نفت با افزایش امید به توافق اتمی کاهش یافت


قیمت نفت با افزایش امید به توافق اتمی کاهش یافت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

امید به توافق اتمی ایران با شش کشور مقتدر جهان، و لغو تحریم ها غرب، به ویژه برداشتن محدودیت های صادرات نفت ایران به بازارهای جهانی، روز دوشنبه قیمت نفت را در بازار جهانی کاهش داد و به پائین ترین سطح خود در ۵ ماه گذشته رساند.

روز دوشنبه، در ساعت ۴ و ۴۰دقیقه بامداد به وقت لندن، از قیمت نفت برنت دریای شمال یک دلار و ۸۹ سنت کاسته شد و هر بشکه به قیمت ۵۶ دلار و ۸۴ سنت دادوستد شد. در بازارنفت نیویورک نیز قیمت نفت تکزاس غربی یک دلار و ۱۵ سنت افت کرد و هر بشکه به مبلغ ۵۱ دلار و ۵۹ سنت سنت معامله شد.

سارا وخشوری، کارشناس انرژی در این مورد به صدای آمریکا گفت که در صورت دستیابی به توافق جامع هسته ای، ایران می تواند تا اواسط سال آینده میلادی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه بر تولید نفت و میعانات گازی خود بیافزاید.

وی افزود علاوه بر خوشبینی نسبت به نتیجه مذاکرات هسته ای، آنچه در کاهش قیمت نفت موثر بوده، افزایش تولید نفت در عربستان است که در ماه گذشته ۲۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرد.

ایران می تواند تولید نفت را تا ۸۰۰ هزار بشکه افزایش دهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:57 0:00

در همین رابطه، سازمان بین المللی انرژی با توجه به قیمت های کنونی نفت اعلام کرد که تولید نفت به زودی برای بسیاری از کشورهای غیر اوپک و تولید کنندگان غیر متعارف مقرون به صرفه نخواهد بود، و این امر باعث خواهد شد تا در سال آینده از عرضه نفت بازارهای جهانی کاسته شود، اما در سال جاری بازارهای نفتی همچنان شاهد کاهش قیمت نفت خواهند بود.

سازمان بین المللی انرژی پیش بینی کرده که تا اواسط سال آینده تولید نفت غیر متعارف در آمریکا کاهش خواهد یافت و از میزان تولید نفت در روسیه نیز کاسته خواهد شد.

اگرچه برخی از تحلیلگران می گویند که مدتی طول خواهد کشید تا ایران بتواند تولید خود را به سطح پیش از اعمال تحریم ها برساند، ولی ایران قادر است در کوتاه مدت دستکم روزانه ۲۰۰ هزار بشکه به صادرات نفتی خود بیافزاید.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، بارها تأکید کرده است که پس از لغو تحریم های غرب، تهران در نظر دارد هرچه زودتر صادرات نفت خود را به سطح پیش از اعمال تحریم های غرب برساند.

با توجه به عرضه روزانه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت بیش از تقاضا در بازارهای جهانی، بسیاری از کارشناسان نفتی پیش بینی کرده اند که پس از برداشتن تحریم ها، و بالا رفتن صادرات نفتی ایران، قیمت نفت بیش از این کاهش خواهد یافت.

بر اساس برآورد موسسه سرمایه گذاری مریل لینچ قیمت نفت ممکن است در سه ماهه سوم سال جاری به کمتر از بشکه ای ۵۰ دلار برسد.

XS
SM
MD
LG