لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

کاهش قیمت نفت؛ چشم اندازی برای توقف توليد نفت نیست


قيمت نفت در بازارهای جهان روز سه شنبه کاهش داشت و به بشکه ای ۴۷ دلار رسيد.

کاهش قیمت نفت در حالی است که در ميان صادر کنندگان عمده نفت جهان، از جمله ايران چشم اندازی برای توقف توليد نفت دیده نمی شود و انبارهای نفت در جهان پر از نفت است.

جسپر لاولر، تحليلگر بازار نفت جهانی معتقد است در حال حاضر به نظر نمی رسد توليد کنندگان عمده در آينده نزدیک در زمينه توقف توليد نفت بتوانند با يکديگر به توافق برسند.

قيمت نفت در مقایسه با سال ۲۰۱۴ به نصف کاهش يافته و درآمد کشورهای توليد کننده را به شدت تحت تأثير قرار داده است.

اوپک و روسيه اوايل سال جاری سعی کردند با متوقف کردن توليد نفت جلوی اشباع بازارهای جهانی را بگيرند اما اين تلاش در ماه آوريل به خاطر تنشی که ميان عربستان سعودی و ايران پيش آمد به شکست انجاميد.

به گفته یک کارشناس، آنچه می توان از نشست اخیر گروه-۲۰ در چین نتيجه گرفت اين است که عربستان و روسيه مايل به توقف توليد نفت هستند، اما عربستان فقط در صورتی تولید خود را کاهش یا متوقف می کند که ايران هم چنین اقدامی انجام دهد.

ايران در حال حاضر توليد نفت خود را به سطح قبل از تحريم ها رسانده است،

محمد بارکيندو، دبيرکل اوپک روز سه شنبه در تهران با بيژن زنگنه، وزير نفت ايران ديدار داشت، اما جزئيات بحث آنها هنوز منتشر نشده است.

به گزارش ایسنا، محمد بارکیندو پس از دیدار با بیژن زنگنه در جمع خبرنگاران گفت: سفر به ایران و قدردانی از مسئولان صنعت نفت این کشور از اولویت ها در سمت دبیرکلی سازمان کشورهای صادرکننده نفت بوده است.

XS
SM
MD
LG