لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۳

اوپک زندانی خودش شده است، ایران آماده پمپاژ بیشتر می شود


اجلاس بعدی اوپک در الجزایر برگزار می شود.

خلاصه ای از مقاله سرین چونگ و الفرد کنگ در بلومبرگ

محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، روز دوشنبه در نشست نفتی آرگوس در سنگاپور گفت ایران می تواند طی دو تا سه ماه آینده سطح تولید نفت خود را از سه میلیون و هشتصد هزار بشکه در روز به روزانه چهار میلیون بشکه برساند.

این گفته حاکی از این است که هر توافقی در اجلاس پیش روی اوپک در الجزایر بر سر محدود کردن تولید نفت در بازار باید تولید بیشتر ایران را در نظر بگیرد. هر چند عربستان سعودی و روسیه موافقت کرده اند برای ایجاد ثبات در بازار نفت با یکدیگر همکاری کنند، ولی رهبران دو کشور از ارائه جزییات خودداری می کنند.

بهای نفت خام از زمان اعلام برگزاری نشست اوپک در الجزیره پنج درصد افزایش یافته است. تولیدکنندگان نفت مدت ها است که در پی سقوط قیمت ها پیشنهادهایی را برای کاستن از حجم تولید نفت مورد بررسی قرار داده اند.

اوپک دو سال پیش سیاستی را تحت رهبری عربستان در پیش گرفت که به کشورهای عضو اجازه می داد تولیدشان را در راستای حفظ سهم شان از بازار در مقابل تولید کنندگان با هزینه بالاتر افزایش بدهند. اما تولید ایران تا سال پیش زیر تحریم های بین المللی کاهش پیدا کرده بود.

بهای نفت خام امروز در سایه رایزنی های تازه حدود دو درصد افزایش نشان داد.

امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل وزیر نفت، می گوید: «ایران با حفظ منافع ملی از هر اقدامی برای احیای قیمت ها حمایت می کند». محسن قمصری امروز در سنگاپور تاکید کرد که ایران می تواند تولید نفت خود را طی دو تا سه سال به ۵ میلیون بشکه در روز برساند.

هنگ سونگ کی، تحلیلگر بازار انرژی در شرق آسیا، می گوید: «شانس این که ایران به همراه عربستان سعودی و روسیه در طرح فریز نفتی مشارکت کند بسیار اندک است».

شاهزاده محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان، پس از دیدار با ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در چین گفت ثبات بازار نفت بدون همکاری سعودی و روسیه غیر ممکن است. پوتین در مصاحبه ای به بلومبرگ گفته بود می خواهد روسیه و اوپک بر سر فریز نفتی به توافق برسند اما ایران تا رسیدن تولیدش به سطح پیش از تحریم ها مستثنی بماند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG