لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

پایین آمدن سطح صادرات نفت ایران


منابعی که بارگیری نفتکش ها را دنبال می کنند پیش بینی کرده اند فروش نفت ایران در ماه اکتبر به پائین ترین سطح در ماه های اخیر خواهد رسید.
این پیش بینی درحالی صورت می گیرد که به نظر می رسد ایران آماده است در فعالیت های اتمی خود مصالحه کند.

رویترز در گزارشی می گوید ایران در کوشش برای بازستانی سهم خود در بازارهای نفت، که از زمان برقراری تحریم های امریکا و اتحادیه اروپا به رقیبانی مانند عراق و عربستان سعودی باخته است، با قیمت های تخفیفی به خریداران نفت، از جمله در آسیا، نزدیک شده ، اما زیاد موفق نبوده است. موجودی نفت در بازارهای آسیایی با رسیدن محموله هایی از روسیه، غرب آفریقا و امریکای لاتین بالا است. در همین حال در غرب از تقاضا برای واردات نفت کاسته می شود و تولید کنندگان آسیایی برای حفظ مشتریان قیمت ها را پایین می آورند.

رویترز می گوید پائین نگاهداشتن سطح واردات نفت از ایران، همچنین برخورداری از استثنا بودن از تحریم های ایران را، که آمریکا هر ۶ ماه برای خریدهای کمتر از ایران اعلام می کند، برای چین، ژاپن وکره جنوبی – مشتریان عمده تهران – آسانتر خواهد ساخت.

در گزارش رویترز به نقل از منابع ناظر بر بارگیری نفتکش ها گفته شده انتظار می رود صادرات نفت خام ایران در ماه اکتبر نزدیک ٣٠ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ٢٠١٢ کاهش پیدا کند و به ٧١٩ هزار بشکه در روز برسد.

رهبری کاهش را چین برعهده خواهد داشت که انتظارمی رود فقط ١٨٨ هزار و ٤٠٠ بشکه در روز از نفت ایران وارد کند، که کمتر از نیمی از میانگین واردات بین ژانویه و سپتامبر است. واردات نفت ایران به چین در سال ٢٠١١، پیش از وضع تحریم ها در ٢٠١٢، ٥٥٥ هزار و ٢٠٠ بشکه در روز بود.

منابع می گویند ژاپن ممکن است در ماه اکتبر روزانه فقط ١١٢ هزار و ٦٠٠ بشکه نفت از ایران وارد کند.

رویترز به نقل از یاسوشی کیمورا، مدیر انجمن نفت ژاپن، می گوید در مذاکرات آمریکا و ایران پیشرفت اندکی صورت گرفته است، اما معلوم نیست که این پیشرفت موجب لغو تحریم ها خواهد شد یانه.

انتظارمی رود کره جنوبی، تایوان و ترکیه نیز نفت کمتری از ایران وارد کنند.
XS
SM
MD
LG